Nowy Solaris

Rozmowa z prezesem zarządu dr. Andreasem Streckerem i wiceprezesem zarządu dr. inż. Dariuszem Michalakiem firmy Solaris Bus & Coach

 

Sezon w przewozach autokarowych w pełni. Polskie autokary widoczne są w całej Europie, ale na ich pokładach najczęściej można spotkać azjatyckie wycieczki zwiedzające Stary Kontynent. Ten rodzaj turystyki zwiększył popyt na polskie usługi transportowe. Rośniemy na potęgę – w przewozach towarowych, już nią jesteśmy. Tym bardziej zapraszamy do naszej „Turystyki”, gdzie kontynuujemy cykl o krajach skandynawskich, a także do „ABC kierowcy”, w którym sporo informacji dla pilotów i kierowców.

Wakacje w branży jeszcze się nie zaczęły, choć potoczna nazwa Jelcza O43 DAL przez nas prezentowanego mogłaby zwiastować sezon ogórkowy. W lipcu np. sypnęło nowościami, także tymi nieoczekiwanymi. Daimler pokazał silnik nowej generacji spełniający normy Euro-6, zbudowany na bazie 13-litrowego silnika OM 471. Nowość, jak sygnalizuje producent, spala o ok. 3% mniej niż poprzednik. Oszczędności zapowiada także DAF dostarczający silnik m.in. do Futury Euro-6 oraz nowych Solarisów, których premiera miała miejsce podczas IAA w Hanowerze ub.r. W Mediolanie testowaliśmy nowe Urbino w wersji przegubowej. Prezentowany Solaris przyciągał uwagę nietuzinkowym, eleganckim wyglądem docenionym także przez jury iF design. Zawieszenie o progresywnej charakterystyce, a także funkcjonalność nadwozia stanowią o zaletach polskiej konstrukcji.

Nadwozia Neoplanów, określane mianem futurystycznych, są obecnie produkowane w standardach ustanowionych przez Volkswagena. Aby sprostać nowym wymaganiom, fabryka w Ankarze została unowocześniona i przebudowana – szczegóły w reportażu.

ITD stoi na straży transportu drogowego, ale także wspiera inicjatywy propagujące m.in. bezpieczeństwo. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego objęła patronat nad akcją zapinania pasów, natomiast Wielkopolski Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu, jako jedyny spośród służb, organizuje dla kierowców zawodowych specjalny konkurs. Tegoroczna jego edycja została rozszerzona o konkurencje dla kierowców kategorii D. Co z tego wyniknęło – przeczytacie w rubryce „Konkurs”.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...