Busworld zdominował bieżący „PT Bus”, ale to ważne wydarzenie w branży autobusowej, do którego jeszcze wrócimy w kolejnych wydaniach. Sensacji nie było, ale rekordowa liczba zwiedzających i wystawców w Kortrijk świadczy o dużym ożywieniu na rynku autobusowym. A nam stuknęło 10 lat. To krótki okres w historii także autobusów, ale postępowy, jeśli spojrzeć na rozwój technologii i techniki motoryzacyjnej, którego jesteśmy świadkami. Elektryczne autobusy jeżdżą już na regularnych liniach naszych miast, a jeszcze 10 lat temu wydawało się, że diesel będzie niezastąpiony. Przewozy międzymiastowe nieco przeczą zmianom widocznym w innych sektorach. Postęp widać tylko na rynku wtórnym, gdzie większość operatorów krajowych dokonuje zakupów, a przedstawiciele producentów otwierają centra sprzedaży używanych autobusów. Zagraniczni operatorzy (Polski. Bus.com, Lux Express) wykorzystali tę sytuację, uruchamiając szybkie połączenia międzymiastowe i oferując wysoki standard obsługi. Brian Soutler (PolskiBus.com) na uroczystym otwarciu Busworld 2015 przez dobre 25 minut opowiadał m.in. o rozwoju swojej firmy startującej w Wielkiej Brytanii, w latach dominacji państwowego przewoźnika. Działalność usługowa stała się jego pasją. Przyznał też, że jego ojciec był kierowcą autobusu.

Od Brytyjczyków można się sporo nauczyć, np. zwiedzając ich kraj. W rubryce „turystyka” polecamy Londyn.

Na uroczystości 15-lecia VDL Polska spotkaliśmy wielu właścicieli firm autokarowych. Liczba przybyłych była miłym zaskoczeniem dla gospodarza.

20-lecie firmy Mercedes-Benz Türk to jeszcze jeden jubileusz, o którym przeczytacie w bieżącym wydaniu. Polecamy także materiał dotyczący prywatnych przewoźników osobowych, którzy z początkiem października debatowali w sejmie nad tym, co ich czeka po wprowadzeniu nowej Ustawy transportowej w 2017 r. oraz „panoramę firm”, w której, tym razem prezentujemy Oskara – poznańskie biuro podróży, które specjalizując się w obsłudze kierunku bałkańskiego, swym podróżnym zapewnia dojazd na miejsce luksusowymi autokarami.

Miłej lektury i nie zapomnijcie przysłać nam wypełnionej ankiety, którą zamieściliśmy w tym specjalnym wydaniu, a przy okazji sprawdźcie się i rozwiążcie quiz dotyczący naszej historii. Czekamy na informacje od Was. To cenne wskazówki, które pozwolą nam spełniać Wasze oczekiwania.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...