Kocha „kuka”

Jagienka Świetlik-Prus od około 20 lat związana jest z branżą turystyczną, a swą przygodę z prowadzeniem autokaru rozpoczęła siedem lat temu.

Na co dzień pracuje jako pilot wycieczek oraz przewodnik turystyczny i jest zawodowym kierowcą autobusu, a wszystko to głównie w ramach prowadzonego przez nią wrocławskiego biura podróży Jagatour. Przyznaje jednak, że wyobrażenia o zawodzie nie do końca pokryły się z rzeczywistością, bo choć na pierwszy rzut oka praca ta przypomina całoroczne wakacje, tak naprawdę jest ciężka, odpowiedzialna i często nawet niewdzięczna. Czasami niełatwo jest też jej walczyć z zakorzenionymi stereotypami, że to mężczyźni mają większe predyspozycje do pracy w transporcie niż kobiety. Zwłaszcza jeśli chodzi o prowadzenie pojazdów.

– Kto rozsiewa takie pogłoski? Bo przecież nie kobiety?! Ale poważnie – rzeczywiście panowie radzą sobie lepiej z długimi trasami, panie potrzebują więcej przerw. Jednak z opracowań policyjnych wynika, że to kobiety jeżdżą uważniej i rozważniej oraz że wśród całej masy kierowców to my powodujemy mniej zdarzeń drogowych.

 

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...