Rewers wykresówki – dla kierowcy

Tarcza do tachografu analogowego, potocznie zwana wykresówką, to niezastąpiony element rejestracji danych w branży transportowej, znany zarówno kierowcom pojazdów ciężarowych, jak i autobusów.

Rewers wykresówki ma kluczowe zastosowanie przy przesiadaniu się kierowcy na drugi lub trzeci samochód w tej samej dobie lub w tym samym dniu pracy. Użycie do różnych trzech pojazdów w czasie jednego dnia trzech wykresówek jest sankcjonowane karą za użycie więcej niż jednej wykresówki w dobie. Mandat z tego tytułu może otrzymać kierowca, a karę administracyjną przedsiębiorca – przewoźnik.

Ponadto dla udokumentowania pełnej aktywności w dobie okresy niezarejestrowane na pierwszej stronie tarczy kierowca może ręcznie obrysować na kratownicy znajdującej się na rewersie wykresówki. Podobnie rzecz się ma z problemem zagięcia wykresówki na trzpieniu lub zacięciem w tachografie. Wówczas rysik tachografu nie naniesie rzeczywistej ilości „sierżantów” obrazujących ilość przejechanych kilometrów oraz faktyczny czas pracy.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...