Manewrowanie – cofanie z naczepą

Cofanie zestawem złożonym z ciągnika siodłowego i naczepy należy do jednych z łatwiejszych manewrów. Kunszt jego wykonania polega na optymalnym poprowadzeniu pojazdów w celu ograniczenia zużycia opon, sprzęgła i paliwa.

 

Lusterka panoramiczne montowane na dole lub ponad głównymi (największymi) służą do kontrolowania położenia całego pojazdu, a szczególnie tylnego zwisu naczepy. Prawe, tzw. rampowe, pozwala precyzyjnie ustalić odległość boku ciągnika (koła przedniej osi) od obiektu niewidocznego z miejsca zajmowanego przez kierowcę. Łącznie z przednim panoramicznym lusterkiem wprowadzonym w ostatnich latach do obowiązkowego wyposażenia ciężarówek obydwa doskonale nadają się kontrolowania otoczenia prawego narożnika nadwozia ciągnika.

W okresie zdobywania doświadczenia, gdy tzw. wyczucie jeszcze nie pomaga, obraz pojawiający się w lusterkach jest dodatkowym źródłem informacji. Pomoc osoby obserwującej i udzielającej wskazówek znacznie ułatwia kierującemu zestawem stawianie pierwszych kroków, oszczędzając mu wychylania się lub nawet wysiadania z kabiny.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...