Wyroby akcyzowe

Jednym z najskuteczniejszych narzędzi wykorzystywanych przez Służbę Celną jest kontrola przewożonych towarów na drogach, gdyż daje możliwości wykrycia sprawców na „gorącym uczynku”.

 

Samo przeprowadzenie kontroli w drodze nie musi być uciążliwe dla kierowcy. Wystarczy, że przedstawi wiarygodne dokumenty potwierdzające legalność przewożonych wyrobów akcyzowych. Gdy w trakcie kontroli funkcjonariusze nie stwierdzą nieprawidłowości, to mogą nawet nie sporządzać protokołu, jednak są do tego zobligowani na żądanie kontrolowanego i wtedy jego podpisanie kończy całą procedurę kontroli.

Jeżeli jednak w trakcie czynności funkcjonariusze ujawnią nieprawidłowości, taki protokół obligatoryjnie zostaje sporządzony. W zależności od skali nieprawidłowości podejmowane są kolejne czynności. Gdy dochodzi do wykrycia przewozu nielegalnych wyrobów akcyzowych, np. próby przemytu, w pierwszej kolejności prowadzone są czynności wobec dysponującego wyrobami akcyzowymi, tj. kierowcy, a następnie ustala się rolę przewoźnika oraz wysyłającego i odbiorcy.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...