Drodzy Czytelnicy

Można zakładać, że kierowca zawodowy to osoba odpowiedzialna i, że raczej nie sięgnie po dopalacze czy inne tego typu środki. A jednak badania i ankiety wskazują, że jest pewna grupa, nie wiadomo czy prawdziwych zawodowców, która czasem bierze niedozwolone prochy. Dlatego właśnie, niekoniecznie w ramach „akcji” po zatruciu się kilkuset osób w kilku regionach kraju, przyglądamy się tematowi jazdy „pod wpływem”. Ja osobiście nie jest uspokojony przytoczonymi w wywiadzie dość skromnymi ilościami osób złapanych, albo przyznających się do jazdy pod wpływem. Może to być np. wierzchołek góry lodowej…

Od 20 lat publikujemy testy drogowe różnych samochodów, ale niekiedy pytacie, dlaczego tylko fabrycznie nowych… Tym razem nie będziecie narzekali, bo puściliśmy w trasę, w ramach naszego rozpoczętego przed 4 laty z Iveco SuperTestu, używany, niemal 3,5-letni ciągnik EcoStralis Euro-5. Nie tylko wynik zużycia paliwa był bardzo dobry, ale ogólny stan samochodu więcej niż zadawalający. SuperTest potwierdza zatem, że nowoczesne ciężarówki, także kilkuletnie, spisują się doskonale i wykonują swoje zadania transportowe, tak jak nowe pojazdy. Pewnie inaczej byłoby z samochodami powiedzmy 8-letnimi, ale takimi Polacy coraz rzadziej wypuszczają się na dalekie trasy… Z różnych powodów.

Od strony techniki przeczytacie o małych ciężarówkach na wodór krążących po centrach miast francuskich, ale i o nowym silniku Mercedesa. Dopiero co Stuttgart zakończył pełną wymianę swoich pojazdów na najnowszą generację, a tu, idąc za ciosem, pokazuje lepszą wersję swojego chwalonego przecież motoru OM 471. Oni to nazywają przywództwem technologicznym, ale w każdym razie fakt ten zasługuje na uwagę. Scania natomiast nie tylko kończy wymianę swoich władz po wejściu do Grupy Volkswagena, ale i promuje najnowsze rozwiązania, mające poprawiać wydajność transportową. Rozwiązania są może i znane, ale chodzi właśnie o przekonanie do nich użytkowników – na tym polegają nowe akcje Scanii Polska.

Ponieważ zaś mamy środek sezonu letniego, relacjonujemy kilka ciekawych imprez, niektóre mają walor ściśle praktyczny, a inne zaspakajają naszą ciekawość związaną jak zawsze z motoryzacją, pojazdami i transportem.

Zapraszam do lektury

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...