Oprócz pytań z zakresu przepisów drogowych czy transportowych w testach na kwalifikację wstępną znajdują się również inne pytania. Spróbujcie na nie odpowiedzieć.

 

Co oznacza skrót KWS?

A – Kodeks Wykonawczy Schengen,

B – Konwencja Wykonawcza Schengen,

C – Krajowe Wydziały Schengen,

Czego dotyczy wpis zgodnie z art. 96 KWS?

A – odmowy wjazdu pod warunkiem skazania za czyn karalny, zagrożony karą pozbawienia wolności przynajmniej jednego roku, lub istnienia uzasadnionego podejrzenia, że osoba popełniła ciężkie czyny karalne, łącznie z tymi w sensie art. 71 KWS, lub istnieje podejrzenie, że planuje je na obszarze państw Traktatu Schengen lub wpis dot. odmowy wjazdu cudzoziemcowi z państwa trzeciego;

B – osób, którym udzielono zezwolenia na wjazd i pobyt na terenie RP, osób zatrzymanych w strefie nadgranicznej i doprowadzonych do granicy, rejestr odcisków linii papilarnych pobranych od cudzoziemców, zatrzymanych cudzoziemców, osób, którym wydano decyzje o wydaleniu, osób cudzoziemców, których pobyt na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany;

C – osoby zaginionej, osoby poszkodowanej ze względu na jej własne bezpieczeństwo, osób mających być umieszczonych przymusowo na podstawie zarządzenia właściwego urzędu, osób poszukiwanych w celu obrony przed niebezpieczeństwami.

 

Odpowiedzi: 1 – B, 2 – A.

Źródło: „Vademecum transportowca”. Podręcznik kierowcy zawodowego. Poradnik przewoźnika drogowego – OZPTD, Warszawa 2014 r.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...