Szczegóły numeru - PolskiTraker.pl <script src="http://www.google-analytics.com/ga.js" async="" type="text/javascript"></script> <script src="assets/js/54e9f3c0c196.js"></script> <script src="js/jquery.Scroller-1.0.min.js"></script> <script src="js/jquery.cookie.js"></script> <script src="js/jquery.carouFredSel-6.1.0-packed.js"></script> <script src="js/functions.js"></script> <script type="text/javascript">// </script>

W technologii pojazdów ciężarowych nie było od lat takiego wydarzenia, jak pokazane ostatnio konwoje samoprowadzących ciężarówek. Wiem, że bardzo wielu Czytelników pogardliwie skwituje: To bajka i ściema… albo pieśń dalekiej przyszłości. Nieprawda. W tę stronę będzie skręcał przemysł samochodów użytkowych. Osobowych może też, ale później.

Nie znaczy to, że konwoje prowadzone komputerowo pojawią się jutro na naszych dogach. To zajmie lata. Jednak to jest właściwy kierunek i nic nie wskazuje na pojawienie się innych, ważniejszych zmian w rozwoju ciężarówek. Może kształt kabin, ale wtedy w powiązaniu z pilotami autostradowymi. A czy to dobrze? Można to porównać do wprowadzenia przed laty pasów bezpieczeństwa albo ABS, kiedyś ocenianych jako wątpliwe. Coraz częściej człowieka i jego niedoskonałe możliwości będą wspierały komputery.

Do rozmyślań na te tematy możecie przystąpić po lekturze wyników badań ruchu w Polsce. Jest już wiele miejsc, gdzie mimo ewidentnej poprawy dróg ruch jest tak duży, że… mogą się przydać i informatyczne narzędzia informujące o aktualnych korkach, o objazdach itd. Czasy swobodnej jazdy dawno minęły, teraz jest czas na perfekcyjne planowanie przejazdów przez trudne tereny.

Nie wycofując się zaś z niczego, zakładam jednak, że dzisiaj najbardziej mogą interesować Was kwestie cen paliw, zasad płacenia kierowcom we Francji albo dostępności zezwoleń rosyjskich. Fakt, że są to przyziemne, codzienne problemy i komputerowo kierowane samochody widzimy tylko w tle tych bieżących spraw.

Pozwolę sobie przypomnieć, że 13 maja obchodzimy po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego i że spotykamy się w tym dniu w Radomsku.

 

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...