Drodzy Czytelnicy

Z jednej strony głównym tematem tego lata jest dla transportu wejście nowych przepisów o płacy minimalnej we Francji, tzw. Loi Macron, oraz ewentualne naciski Komisji Europejskiej na Niemcy, które już wprowadziły swój MiLoG, ale z drugiej przyszłość jednostki kontrolującej transport w Polsce. Nie ma praktycznie innych możliwości kontrolowania ciężarówek niż w czasie kontroli drogowych wykonywanych przez ITD. A zarówno wielkość tej instytucji, jak i jej uregulowania prawne są podstawowe dla bezpieczeństwa na drogach. Nikt z kilkunastu milionów kierowców na naszych drogach nie chciałby czuć się zagrożony z powodu takich użytkowników dróg, którzy regularnie i, co gorsze, nielegalnie jeżdżą po kilkanaście godzin dziennie 40-tonowymi pojazdami. Także przeciążone pojazdy i zagraniczne TIR-y powinny być lepiej nadzorowane dla naszego wspólnego dobra. Czekamy, co Polska i Unia Europejska zrobią z dyskryminacyjnymi przepisami kilku państw, ale czekamy również na nowe ustawienie Inspekcji Transportu w Polsce.

Tego lata nie ma szczególnej nawałnicy nowych samochodów ciężarowych, inaczej niż w przypadku furgonetek, jednak Iveco lekko zaskoczyło rynek swoją nową odmianą Stralisa. A może nie zaskoczyło, bo już kilka razy Włosi decydowali się na inne od większości konkurentów rozwiązania techniczne oczyszczania spalin…

W teście zobaczycie kombinację lekkiego pojazdu EuroCargo z przyczepą centralno-osiową, rozwiązanie znane od dawna, ale teraz zyskujące coraz więcej klientów m.in. z powodu innej kalkulacji opłat autostradowych dla grupy lżejszych samochodów.

Producent z Göteborga od kilku lat mocniej promuje swoją gamę pojazdów terenowych, teraz dostała ona nowe argumenty z nowymi rozwiązaniami czyniącymi ciężką pracę w terenie i łatwiejszą, i bezpieczniejsza dla mechanizmów wieloosiówek Volvo.

W czasie Targów Autostrada Polska nie tylko mogliśmy zobaczyć najnowsze propozycje wywrotek i maszyn do budowy dróg, ale i usłyszeć o planach ministerstwa dotyczących przyszłych budów. Wiemy, że rząd chce budować drogi taniej, ale też chcielibyśmy wiedzieć, jak robić to bez zagrożenia dla ich trwałości. O tym była również mowa w Kielcach. Przyglądaliśmy się także dużej imprezie dla kierowców zorganizowanej przez Volvo, w której od lat startują setki kandydatów do tytułu najbardziej ekonomicznie i bezpiecznie prowadzących ciężarówki.

Zapraszam do lektury tego wydania „Polskiego Trakera” i do testowania elektronicznej odmiany magazynu.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...