Drodzy Czytelnicy

Ważni prezesi firm ciężarówkowych zapowiadają rewolucję: cyfryzację i samych pojazdów, i całego transportu. Pic na wodę i ściema? Niestety – nie! W stalowym 6- tonowym ciągniku coraz mniej daje się poprawić, także rentowność producentów tych maszyn jest mizerna. Z drugiej strony potrzeby przewozowe ludzkości się zmieniają, więc trzeba wozić inaczej. A kto zaproponuje coś lepszego…

Pośrednio o tym, że kierunek rewolucji w transporcie może być taki, jak się słyszy, mogą zaświadczać nawet te drobniejsze zmiany, które opisujemy w tym wydaniu „PT”. Bo np. Mercedes wprowadza swój Uptime i jest on już oparty o rozwiązania komputerowe. Schmitz też stosuje różne pomysły, do których wykorzystuje przesył danych z naczepy do kierowcy. A nowy Crafter ma m.in. taką funkcję, która dzięki systemom elektronicznym prowadzi furgon środkiem drogi.

Chyba zatem wszystko wskazuje na cyfrową przyszłość transportu. Na pewno trzeba ją przewidywać i starać się zrozumieć…

Zauważyliście, że tego lata jest wysyp nowych furgonetek Euro-6, bo przepisy zmusiły producentów do wprowadzenia ich przed wrześniem. Ciężarówki są już trzeci rok zgodne z Euro-6, ale dalej następują zmiany zaostrzające te przepisy. Tyle że statystyczny użytkownik nie widzi ich, to raczej gra producentów i urzędników unijnych.

Z wywiadu z nowym szefem DAF Trucks Polska dowiecie się, że Holendrzy twardo wykorzystują prosperity transportowe w Europie, nawet gdy niektóre państwa próbują przeszkadzać swoimi wewnętrznymi przepisami płacowymi. Nie dowiecie się natomiast, że po tej nominacji DAF-a został w już Polsce tylko jeden zagraniczny dyrektor spółki importującej ciężarówki. Szóstka już jest z Polski.

Służba Celna przypomina natomiast o obowiązku zgłaszania większych kwot pieniędzy na przejściach granicznych. W czasach kart kredytowych i paliwowych przewóz gotówki nie jest na pewno głównym problemem. Jednak z różnych powodów kierowcy wożą czasem papierowe banknoty. Warto więc wiedzieć, jakie kwoty podlegają zgłoszeniu dewizowemu i na której granicy...

Zapraszam do lektury

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...