Rejestr i reputacja

Na początku października sejm przyjął nowelizację Ustawy o transporcie wprowadzającą rejestr przedsiębiorców transportowych oraz regulującą zasady postępowania administracji w kwestii dobrej reputacji przewoźników drogowych. Czy to była typowa nowelizacja, jakie mamy niemal co roku?

– To poważna nowelizacja, o istotnym znaczeniu dla regulacji transportu, które kreuje Komisja i Parlament Europejski. Niestety, choć poważna, to spóźniona o cztery lata, bo termin wdrożenia jej do polskiego prawa minął w 2012 roku. Nowelizacja daje polskim przewoźnikom podstawy do bezpiecznego, zgodnego z prawem wykonywania transportu w Europie. Wreszcie, ta nowelizacja zapewnia wymianę informacji między krajami UE poprzez istniejące w tych krajach rejestry elektroniczne przewoźników.

To był wymóg formalny, ale i praktyczny, biorąc pod uwagę znaczenie naszego transportu, a właściwie wiodącą rolę na rynku transportu europejskiego, gdzie kontrolujemy ok. jednej czwartej przewozów. I w tym kontekście jestem zdziwiony, że ten temat nie został priorytetem poprzedniego rządu.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...