Karnet ATA

Wspomniany dokument jest specjalnym międzynarodowym dokumentem celnym, który w znacznym stopniu usprawnia odprawę celną czasową niektórych towarów.

Karnet ATA może być stosowany w przypadku przemieszczania takich towarów do blisko 80 państw na całym świecie, które są stronami „konwencji ATA” i „konwencji stambulskiej”. Pierwsza z nich została sporządzona w roku 1961, natomiast druga w roku 1990. Głównym zamierzeniem działań podjętych przez Radę Współpracy Celnej wespół z Międzynarodowym Biurem Izb Handlowych było stworzenie ujednoliconego międzynarodowego dokumentu celnego wydawanego przez Izby Handlowe w poszczególnych krajach funkcjonujących w systemie gwarancyjnym ATA, który to dokument mógłby być wykorzystywany w przypadku bezcłowego przemieszczania różnych towarów. Przyjęta została teza, że dokument ten powinien:

– ograniczać do niezbędnego minimum ilość dokumentów niezbędnych przy załatwianiu formalności dotyczących odprawy czasowej,

– zastępować deklaracje celne właściwe dla danego kraju, które są zwyczajowo konieczne przy bezcłowej odprawie celnej towarów,

– zwalniać z obowiązku wnoszenia kaucji lub innych zabezpieczeń na poczet ewentualnego cła w trakcie przekraczania kolejnych granic.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...