240 stałych, a 75 rotacyjnych

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Łukaszem Majchrzakiem z Wydziału Analiz Centrum  Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym

Na dziś kierowcy mogą mieć problem z rozpoznaniem, czy dany maszt zawiera  urządzenie rejestrujące...

– Zgodnie z prawem urządzenia, które nie są dostosowane do obowiązujących przepisów, zamontowane przed czerwcem 2011 r., mogą być wykorzystywane  przez trzy lata, a zatem do czerwca 2014. Mamy 240 żółtych skrzynek zawierających polskie urządzenia marki ZURAD (Fotorapid CM) albo zagraniczne JenOptik Robot GmbH (Multaradar CD). Tu sprawa jest prosta. 75 pozostałych może być albo oklejone na żółto, albo nie, natomiast trzeba podkreślić, że stoją one w miejscach widocznych, a po drugie – zgodnie z kodeksem drogowym są oznakowane odpowiednim znakiem informującym o zbliżaniu się do miejsca automatycznej kontroli.

Jak długo trwa procedura ukarania kierowcy przekraczającego prędkość?

– Po zarejestrowaniu dane są wysyłane do CEPIK-u, by sprawdzić, czyje to auto. Gdy to jest ustalone, wysyłamy wezwanie do właściciela pojazdu, który musi odpowiedzieć, czy to on był sprawcą wykroczenia czy ktoś inny. Zależnie od jego odpowiedzi wystawiamy mandat, kierujemy sprawę do sądu lub wysyłamy korespondencję do osoby przez niego wskazanej. Nasze wezwanie wychodzi po kilku dniach od zarejestrowania przekroczenia prędkości. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami mamy 180 dni na wystawienie mandatu.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...