DMC tylko na papierze…

Od czasu powołania Inspekcji Transportu Drogowego w roku 2003 zmiany w polskim transporcie są wyraźnie zauważalne i nie tyle chodzi tu o zmiany ilościowe, co jakościowe.                                                                   Zauważyć należy, że już od pewnego czasu zatarł się wyraźny podział na transport krajowy i międzynarodowy, niemniej gdy pojazd porusza się po dłuższych trasach, znajduje się w obiekcie zainteresowań ITD. Mimo że ilość kontroli się nie zmniejsza, w ich wyniku stwierdza się mniejszą ilość naruszeń. Najczęściej dotyczą one przekroczonego czasu prowadzenia pojazdu i samego czasu pracy kierowcy.

Drugim nie mniej ważnym problemem są samochody do 3,5 t DMC, które coraz częściej jeżdżą przeładowane ponad granice zdrowego rozsądku.

Przewóz rzeczy samochodem o DMC do 3,5 t nie podlega przepisom Ustawy o transporcie drogowym. Oznacza to, że kierowcy nie muszą dysponować prawem jazdy kategorii C, nie obowiązują ich ustawowe normy o czasie pracy, a właściciele pojazdów nie płacą za przejazd drogami krajowymi.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...