Kończą się dotacje…

Jeśli chodzi o ilość kilometrów nowych szybkich dróg, to rok miniony był bardzo dobry. Niestety, szczyt inwestycyjny u drogowców właśnie minął…   

W 2013 roku skonsumowane zostały różne rozpoczynane zadania i często kończone z poślizgiem, tak że w sumie przybyło nam 367 km autostrad i „ekspresówek”. Najważniejsze autostrady to A-4 z Rzeszowa do Radymna (54 km) oraz oddany w końcu roku dalszy odcinek do Korczowej (46 km). W grudniu oddano również fragment A-1 z Czerniewic do Włocławka (45 km). Gdy to zliczyć, wyjdzie ok. 140 km autostrad i 180 km „ekspresówek” plus jeszcze kilkadziesiąt kilometrów jednopasmowych „krajówek”.

Mamy już zatem 2759 dróg szybkiego ruchu (w tym 1491 km autostrad) i powoli zbliżamy się do standardów europejskich. Przyrost ilości kilometrów wynika z tego, że minęła właśnie pierwsza pełna tzw. perspektywa inwestycyjna UE na lata 2007-2013, w czasie której dostaliśmy spore pieniądze na dofinansowanie nowych dróg. Ogólnie biorąc, w czasie tych siedmiu lat realizowaliśmy duże budowy o wartości 74 mld zł, z czego wkład unijny wynosi 46 mld. I ponad 35 mld zgłosiliśmy do refundacji, czyli je otrzymamy.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...