Ilu mamy kierowców?

Trochę to dziwne, ale w XXI wieku, w dobie komputerów i ministerstw cyfryzacji, nie każdą informację możemy zdobyć, nie zawsze są one dokładne. Tak jest też z ustaleniem liczby kierowców zawodowych w Polsce.                              czytaj więcej…

 

Po zadaniu pytań w kilkunastu urzędach stwierdzamy jedno: to jest obecnie największa grupa zawodowa w Polsce! Kiedyś najliczniejsze były grupy pracowników: służby zdrowia, szkolnictwa i górnictwa. Teraz „driverzy” dominują, co ma związek z mocnym rozwojem polskiego rynku transportowego.

Według nieprecyzyjnych jeszcze danych Centralnej Ewidencji Kierowców przy MSW  ponad 2,2 mln obywateli Polski ma (albo miało) kategorię prawa jazdy „C”. Podobnie niewiarygodne są liczby kierowców posiadających prawo jazdy „C+E”.  Tych miałoby być blisko 1,3 mln. Fikcja, bo w systemie notowano wydawane prawa jazdy, a już np. nie ich wygaśnięcia np. na skutek śmierci posiadacza uprawnienia. Prawda, że kiedyś wielu odbywających służbę wojskową wyrabiało uprawnienia do prowadzenia pojazdów, dochodziło nawet do dziwnych sytuacji, gdy uprawnienia zdobyte w wojsku, a potem dorabiane np. w miejskiej komunikacji, kłóciły się z ogólnymi zasadami zdobywania praw jazdy.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...