Spis treści nr 1/2013

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Rozmowa z Julianem Pilszczkiem, Prezesem Zarządu, Dyrektorem Generalnym MPK SA Kraków. 

Przegląd

8
 

Przegląd autobusów: VDL Futura FHD2-148, Scania Irizar PB 13.9, Mercedes-Benz Tourismo L, MAN Lion’s Coach L.

Informacje

13
 

Od 19.01. br. w UE zaczynają obowiązywać nowe plastikowe prawa jazdy, których ważność w przypadku uprawnień na samochody ciężarowe i autobusy będzie wynosić 5 lat.

W listopadzie br. niemiecka firma Stadtwerke München zamówiła 11 szt. przegubowych Urbino 18 oraz 11 szt. Urbino 12 przygotowanych do ciągnięcia 10 przyczep pasażerskich wyprodukowanych przez Goppel.

Jak informują lokalne media, koncern MAN podjął decyzję o przeniesieniu w Starachowicach produkcji korpusów piętrowego autobusu turystycznego Neoplan Skyliner.

5 grudnia ub.r. w Krakowie odbyło się seminarium „Odpowiedzialność przewoźników turystycznych i liniowych oraz biur turystycznych mających status organizatora turystyki, w zakresie planowania, organizowania i przeprowadzania przewozu osób podczas burzliwych zmian na rynku transportowym i turystycznym”.

Komunikaty

19
 

Wprowadzone zostały zmiany dotyczące miejsc parkingowych dla autokarów turystycznych w Rzymie.

Krajowi przewoźnicy zakupili łącznie 1279 autobusów, licząc razem segmenty do 3,5 t i powyżej, czyli aż o 282 szt. mniej niż rok wcześniej.

W 2012 r. odnotowaliśmy nieznaczny spadek (- 2,03%) liczby pierwszych rejestracji używanych autobusów, które zostały sprowadzone do Polski.

Reportaż

24
 

W okazałych murach Villa Verde w Zawierciu 13 listopada ub.r. miała miejsce uroczystość 20-lecia działalności Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych.

Klub został powołany do życia 10 listopada 2005 r. Założyła go grupa osób, które poznały się w Internecie powodowane troską o losy ostatniego tramwaju 4N1, który jako wagon gospodarczy uległ kolizji i rozważano jego likwidację.

Bezpieczeństwo

26
 

23 października ub. roku na terenach fabryki MAN-a w Niepołomicach ponad 300 dzieci z okolicznych szkół podstawowych uczestniczyło w specjalnym pokazie dynamicznym promującym poprawne zachowanie na drodze.

Rok 2013 to czas bogaty w różne wydarzenia, jakie będą miały miejsce w naszym klubie. Spośród wielu, najważniejszym są wybory.

Targi

36
 

Rozmowa z Laszlo Rakaszem (EvoBus Polska), Jerzym Fołdą (Setra), Moniką Letkiewicz (MAZ Auto Poland), Jarosławem Stachowskim (AMZ-KUTNO Sp. z o.o.), Wiesławem Wanickim (Grupa Wanicki) oraz Michałem Śliżakiem (Solbusa).

Opony autobusowe niewiele różnią się od opon do samochodów ciężarowych, ale nowe konstrukcje zaprezentowane na IAA posiadają cechy dostosowane do wymagań przewozów pasażerskich.

Busworld India 2013 zaprezentuje przemiany zachodzące w indyjskim przemyśle autobusowym. Pod hasłem: „Dźwignia zrównoważonego systemu transportu publicznego”.

Kolejna edycja odbyła się w dniach 24-27.11.2012. Na najważniejsze czterodniowe wydarzenie turystyczne do Poznania przyjechało 669 wystawców z 44 krajów.

Niemiecka marka, a właściwie grupa firm działających w barwach Eberspächera, podbiła rynek wykorzystując wprowadzenie EPA 2010 w USA, a obecnie oczekuje wejścia Euro-6, europejskiego odpowiednika amerykańskich norm.

Historia

46
 

Rok 2012 był rokiem jubileuszowym i prawdopodobnie przełomowym dla Autosana. Prezentujemy krótki przegląd najważniejszych wydarzeń z życia firmy na przestrzeni 180 lat.

Hobby

50
 

Pan Edward Kutkowski z Sanoka to pasjonat autobusów, który związał się z nimi zawodowo oraz hobbystycznie.

Panorama firm

52
 

Agencja Turystyczno-Transportowa Bus Travel z Wrocławia w marcu tego roku będzie obchodzić 20-lecie istnienia na polskim rynku przewozów pasażerskich.

Samouczek

53
 

Tegoroczna zima nie rozpieszcza kierowców, a szczególnie tych najmłodszych stażem. Ku przestrodze dzisiaj kilka pytań dotyczących hamowania z zakresu testów na prawo jazdy kat. D.

Żartem

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...