Spis treści nr 5/2013

humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Rozmowa z Dariuszem Michalakiem, członkiem Zarządu ds. Badań i Rozwoju w Solaris Bus & Coach.

Test

8
 

Amfiteatralny pokład pasażerski, widoczny atrybut 9700, należy do rozwiązań konstrukcyjnych stanowiących o walorach szczególnie autobusu turystycznego.  

Pierwszy w Polsce autobus miejski spełniający Euro-6 testuje Mobilis, który wygrał ostatni przetarg na obsługę niektórych krakowskich linii komunikacyjnych.

Wystawa w Kortrijk czyni starania, aby utrzymać opinię najważniejszego wydarzenia w branży autobusowej, za które uchodzi.

Po podsumowaniu letniego szczytu turystycznego, w Poznaniu od 17 do 19 października spotkają się specjaliści z branży turystycznej.

Klub

26
 

Po czerwcowym Walnym Zgromadzeniu Delegatów, które miało miejsce podczas Trakerskich Spotkań w Krakowie nastąpiły zmiany w składzie naszego Stowarzyszenia, a w czasie Trakerskich Spotkań w drodze klubowicze mieli okazję spotkać się z nową Radą w różnych miejscach w Polsce. 

9700 z napędem hybrydowym produkowany jest od 2010 r., jednak dopiero teraz odbyła się jego prezentacja w fabryce, w której jest wytwarzany.

Choć u nas przez wiele lat autobusy też były czerwone, tak jak w Londynie, to jednak tamte miały to coś: były piętrowe. Najnowszy model „double-deckera” ze stolicy Królestwa ma jeszcze więcej.

„Ogórkiem” jeździłem do przedszkola, Berlietem do szkoły, Ikarusem na studia, a Zemunem na wakacjach – takie wspomnienia przywołała prezentacja starych autobusów pod Pałacem Kultury i Nauki.

W tym roku wyróżnieniem „Plus X” oraz tytułem „Najlepszy produkt 2013” został nagrodzony silnik elektryczny montowany w piaście koła marki Ziehl-Abegg.

Pomagają na ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni, ale niektóre z nich nie są lubiane przez kierowców, gdyż sprawiają kłopot w czasie montażu.

Rynek

44
 

W 1. poł. 2013 r. produkcja autobusów w Polsce osiągnęła poziom 1496 szt. o masie całkowitej powyżej 8 t. To zasługa eksportu, który jeszcze w ciągu pierwszych trzech miesięcy był na zdecydowanie minusie, a teraz, po 6 miesiącach, zanotował dodatni bilans na poziomie 2,5%. 

46
 

W pierwszym półroczu 2013 r. odnotowaliśmy spadek (-16,7%) liczby rejestracji nowych autobusów w Polsce. W okresie styczeń – czerwiec krajowi przewoźnicy zakupili łącznie 612 autobusów. Prawie wszystkie powyżej 3,5 t DMC. 

47
 

W 1. poł. 2013 r. odnotowaliśmy dalszy wzrost liczby pierwszych rejestracji używanych autobusów (+14,8%), które zostały sprowadzone do Polski. Krajowi przewoźnicy zarejestrowali łącznie 1676 szt. takich pojazdów, czyli o 217 szt. więcej niż przed rokiem.

48
 

Stowarzyszenie ACEA podało dane dt. rejestracji nowych autobusów powyżej 3,5 t na europejskim rynku za okres styczeń-czerwiec 2013. Rok rozpoczęliśmy od solidnego „plusa”, teraz nadszedł czas na równie solidny „minus”.

Samouczek

49
 

Panorama Firm

50
 

Białostocka Spółka Akcyjna Biacomex rozpoczęła działalność w roku 1989 r., a jej przedmiotem działalności od samego początku jest rejsowy i turystyczny przewóz osób. 

Historia

54
 

W roku 2012 Autosan obchodził swoje 180-lecie. Z okazji tego wydarzenia producent autobusów z Sanoka postanowił odrestaurować pojazdy produkowane przed laty.

Prenumerata

57
 

Żartem

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...