Spis treści nr 6/2013

 

 

 

 

files/pliki/okolicznosciowe/zyczenia.png

Niech każde z życzeń wypowiedzianych
przy wigilijnym stole doczeka się realizacji
w nadchodzącym 2014 roku,
czyniąc go czasem szczególnym,
pełnym miłości i szczęścia.

 

 

 

Rozmowa z Eugeniuszem Szymonikiem, prezesem spółki Mobilis.

Prezentacja

8
 

Nawet z podstawowym wyposażeniem 2-osiowy FHD129.380 pozostaje atrakcyjnym środkiem transportu uzyskującym rekordowe osiągi. Wersja 3-osiowa o długości 13,9 m zadebiutowała w naszym teście rok temu, demonstrując wyjątkową w swojej klasie ładowność i niezłe osiągi układu napędowego. 

Aktualności

14
 

wydawnictwa

16
 

Samouczek

18
 

Chociaż październik i listopad tego roku były dla nas wyjątkowo łaskawe, zima już nas na pewno nie ominie. Te porę roku uwielbiają jedynie ci kierowcy, którzy akurat mają urlop i to najchętniej w górach. Kilka pytań z  „sezonu zimowych kłopotów” dzisiaj do powtórki.

Ostanie egzemplarze Futura z silnikiem spełniającym odchodzące normy czystości spalin były jedną z atrakcji Dni Otwartych w firmie ze Straszkowa. Popyt na autobusy spełniające przyszłe normy na razie nie istnieje.

Konkurs

22
 

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Kierowców Autobusów wyłoniły nie tylko najlepszych kierowców w kategoriach: transport lokalny i turystyczny, lecz również były drugą eliminacją do Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR, które odbędą się w przyszłym roku.

Klub

26
 

Niespełna  rok dzieli nas od największego w branży wydarzenia dotyczącego kierowców zawodowych, a na pewno historycznego, gdyż po raz pierwszy po 28 edycjach odbędzie się w Polsce.

W tym roku dzięki Dniom Transportu Publicznego można było nie tylko odwiedzić miejsca związane z komunikacją, ale także porównać, jak zmieniły się autobusy przez minione 65 lat.

Dzień 1 listopada bez wątpienia związany jest z masowym odwiedzaniem cmentarzy. Tylko wtedy tak dużo osób przemieszcza się jednocześnie, niekiedy pokonując spore odległości. Wszelakie środki transportu publicznego przeżywają wówczas prawdziwe oblężenie.

Oto nie tylko zdecydowanie najdłuższy tunel drogowy świata, ale także jedyny, w którym można zobaczyć wschód słońca w środku góry. I to aż trzy razy! Liczący sobie 24,5 km długości tunel Laerdal został oddany do użytku w roku 2000, budowano go pięć i pół roku.

Targi

38
 

Tegoroczna edycja Busworld w Kortrijk przyciągnęła 32 048 zwiedzających. W tym roku na stoiskach wystawowych można było dostrzec wpływ zbliżającego się Euro-6, jednak silnik spalinowy stracił monopol na źródła napędu autobusów.

Wystawa sprzętu komunikacji miejskiej i międzymiastowej jest jedną z ważniejszych tego typu imprez w Europie i jedyną Polsce.

Targi Regionów i Produktów Turystycznych odbyły się w dniach 17-19.10.2013.

Silniki marki DAF oraz Cummins napędzają autobusy marki Solaris. Premiera nowych autobusów odbyła się w Belinie, gdzie swą siedzibę ma niemieckie przedstawicielstwo spółki Solaris Bus & Coach.

Premiera TopClass 500 stała się oczekiwanym wydarzeniem po tym, jak Setra wypuściła pierwsze modele autobusów 5. generacji. To ComfortClass tak wysoko podniósł poprzeczkę. Nowa generacja autobusów turystycznych średniej klasy nie tylko odskoczyła od konkurentów, ale także sięgnęła po standardy zarezerwowane dla autokarów Premium.

Problemy

51
 

Jeśli chodzi o klasyczne problemy, z którymi na co dzień mają do czynienia funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, to w zasadzie coraz częściej dotyczą one przewozu osób.

Panorama Firm

54
 

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Naftex Sp.j. z Witowa pod obecną nazwą działa od roku 1995, niemniej państwo Jadwiga i Jan Adamscy transportem osób zajmowali się już 5 lat wcześniej.

Spis 2013

56
 

Prenumerata

57
 

Żartem

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...