Spis treści nr 1/2014

humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Rozmowa z Jackiem Skalnym, kierownikiem Ośrodka Szkolenia Kierowców CEZ CARGO

Przegląd

8
 

Ilość osi ma wpływ na zużycie paliwa, opłaty drogowe, ale także na pojemność przestrzeni pasażerskiej i bagażowej. Korzyści ze stosowania wydłużonych dwuosiowych podwozi nie mogą być tylko wypadkową czynników ekonomicznych.

Aktualności

15
 

Samouczek

16
 

Zawód kierowcy, a szczególnie kierowcy przewożącego osoby to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Spośród zestawu pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy kat. D poniżej zamieszczamy te, w których powtarza się „magiczne” słowo związane z odpowiedzialnością: „powinien”.

Już od 27 do 30 marca br. na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się bowiem Targi Techniki Motoryzacyjnej TTM.

Premiery i wyróżnienia jak zwykle obfitowały na Busworld, ale ostania edycja była także tłem jubileuszy takich jak 50-lecie Otokara, czy uroczystego przekazania 40 000. autobusu wyeksportowanego prze chińską firmę King Long. 

Rynek

20
 

W ciągu 12 miesięcy ub.r. krajowi przewoźnicy zakupili łącznie 1389 autobusów. Tylko w grudniu zarejestrowano aż 323 pojazdy, co pozwoliło odnotować na koniec roku wzrost autobusowych rejestracji o +8,6% w porównaniu do 2012 r. Prawie wszystkie powyżej 3,5 t DMC. 

Autobusowy rynek wtórny w Polsce imponuje swoim potencjałem oraz stabilnością. W 2013 r. zostało zarejestrowanych łącznie 3423 szt. używane pojazdy, czyli o 375 szt. więcej niż rok temu (+12,3%). Zdecydowaną większość stanowiły pojazdy o DMC powyżej 3,5 t.

Bezpieczeństwo

Pierwsza pomoc – lista działań

25
 

We wrześniu br. czeka nas ogromna dawka transportowej adrenaliny, bowiem nasze stowarzyszenie gościć będzie w Krakowie uczestników i co za tym idzie – organizować 29. edycję Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych. Uczestniczyć w nich będzie również nasza reprezentacja. 

35
 

Chcąc pomóc młodym kolegom, uruchamiamy nowy kącik na naszych łamach, przy tworzeniu którego liczymy na współpracę starszych doświadczeniem kolegów, naszych Czytelników.

Problemy

36
 

W gościnnych progach wrocławskiej fabryki autobusów Volvo miało miejsce ostatnie zeszłoroczne spotkanie członków Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych.

IV Ogólnopolska Konferencja Branży Turystyczno-Transportowej, która odbyła się w połowie grudnia ub. roku w Krakowie, tym razem trwała dwa dni. Jak się okazało, czasu wcale nie było zbyt wiele, bo po pierwszym dniu, w którym głos zabrali prelegenci, drugi w całości został przeznaczony na dyskusje.

Grudzień ub.r. okazał się ważnym miesiącem w historii warszawskiej komunikacji autobusowej. To właśnie wtedy zakończono eksploatację na stołecznych ulicach pojazdów wysokopodłogowych. Podpisana została też umowa na dostawę autobusów zasilanych metanem. Będą to pierwsze takie pojazdy w stolicy.

Historia

48
 

Autobus Chausson AH48 jest najcenniejszym obiektem w kolekcji Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej z Warszawy. Wyprodukowany w 1 poł. 1950 r. pojazd początkowo służył francuskiej armii, a w latach 60. eksploatowany był przez prywatnego, francuskiego przedsiębiorcę.

Panorama Firm

52
 

Na rynku transportu pasażerskiego firma działa od roku 2000. Wówczas jej właściciel Jacek Strychalski zakupił pierwszego busa, którym świadczył usługi dowożąc do Krakowa osoby z pobliskich miejscowości, głównie z Wieliczki i Oświęcimia.

Prenumerata

57
 

Żartem

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...