Spis treści nr 2/2014

Humor

3
 

Spis Treści

4
 

Od redakcji

5
 

Rozmowa z Bolesławem Piekorzem, prezesem firmy VDL Bus & Coach Polska Sp z o.o.

test

8
 

Konsekwentny rozwój konstrukcji nadwozia sprawił, że S 515 HD stał się wybitnym beneficjantem technologii BlueTec 6 wprowadzonej przez Daimlera do układów napędowych. Normy czystości spalin przyspieszyły rozwój konstrukcji pojazdów użytkowych.

Aktualności

16
 

Wydawnictwa

„Atlas autobusów”

17
 

„Autokarem przez Europę”

56
 

1302 sprzedane pojazdy (autobusy, trolejbusy i tramwaje) zapisały się w poczcie już 11 rekordów bolechowickiej firmy, obecnej w 28 krajach świata. Dominacja na polskim rynku została utrzymana m.in. dzięki sprzedaży trolejbusów i jednostek o DMC powyżej 8 t, ale faktem jest także niesłabnące zaufanie klientów Solarisa.

 

W ub. r. produkcja autobusów w Polsce o DMC powyżej 8 t osiągnęła poziom 3715 szt., czyli o 155 szt. więcej niż przed rokiem (+4,3%). Fabryki zlokalizowane w Polsce wyeksportowały łącznie 3303 autobusy o DMC powyżej 8 t. To o 207 pojazdów więcej niż przed rokiem (+6,7%). Dodatkowo za granicę wysłaliśmy 39 trolejbusów oraz prawie 700 podwozi  

 

Łącznie w 2013 r. europejscy przewoźnicy zarejestrowali 34 909 szt. autobusów – czyli o 1009 szt. więcej niż przed rokiem (+3%). Uzyskany pozytywny bilans to efekt sukcesywnego odrabiania strat przez autobusową Europę od początku wakacji.

Kto będzie reprezentował naszą organizację podczas 29. Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR, które odbędą się we wrześniu  br. w Krakowie – dowiemy się już we wtorek 15 kwietnia br.

 

Z nowym rokiem uruchomiliśmy na naszych łamach ten kącik. Będziemy tu zamieszczać praktyczne rady dla początkujących kierowców autobusów, zachęcamy Was więc do zadawania nam pytań.

Samouczek

36
 

Tym razem zamieszczamy w nim pytania, na które odpowiedzieć musieli kierowcy pragnący wziąć udział w eliminacjach do Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR.

Problemy

38
 

W poprzednim wydaniu przedstawiliśmy relację z IV Ogólnopolskiej Konferencja Branży Turystyczno-Transportowej, która odbyła się w połowie grudnia ub. roku w Krakowie.

Przynajmniej takie odnieśli wrażenie uczestnicy Społecznej Rady Konsultacyjnej przy Małopolskim Wojewódzkim Inspektorze Transportu Drogowego, która odbyła się z końcem stycznia w krakowskiej siedzibie ITD.

Konkurs

Konkurs rozstrzygnięty: jednak DAF!

44
 

   

Od 9 stycznia wrocławskich pasażerów wozi niskopodłogowy autobus hybrydowy Volvo 7705 H. To pierwszy tego typu pojazd eksploatowany w Polsce. Został on wydzierżawiony przez MPK Wrocław od spółki Volvo Polska na okres 3 lat za sumę 5 tys. PLN miesięcznie.

Od października 2005 r. w Krakowie funkcjonuje Regionalny Dworzec Autobusowy (RDA). Na jego temat pisaliśmy juz w nr 4/2006. Obecnie szykują się wielkie zmiany w jego wyglądzie i funkcjonalności.

Targi

50
 

Wiodący niemiecki producent układów klimatyzacyjnych, Konvekta, przedstawiła na targach Busworld w Kortrijk szeroką gamę swoich produktów, w tym nowe generacje UltraLight II i StreamLline. Firma promowała także CO2  jako najbardziej ekologiczne chłodziwo.

Kontrole

52
 

Czyli elektroniczne powiadomienie o przybyciu zorganizowanych grup turystycznych na drogowe przejścia graniczne Rzeczpospolitej Polskiej. Celem systemu jest maksymalne skrócenie pobytu autobusu na przejściu granicznym przy jednoczesnym utrzymaniu skutecznej kontroli celnej

Panorama firm

54
 

Takie motto przyświeca właścicielom spółki Komfortowe Przewozy Pasażerskie Bustourist z Wągrowca, która została założona przez Mirosława Łukaszewskiego w roku 1996.

Prenumerata

57
 

Żartem

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...