Spis treści nr 3/2014

Humor

3
 

Od redakcji

4
 

Euro-6 w pełni, ale w statystykach sprzedaży (polecamy rubrykę „Rynek”) dominują autobusy spełniające Euro-5. W obawie przed nowym przewoźnicy sięgnęli po sprawdzone napędy, tymczasem nowe oferty kuszą ekonomią spalania. Zużycie paliwa jest jedną z zalet napędów nowej generacji, ale nie jest ono jedynym składnikiem kosztów eksploatacji.

Rozmowa z Janem Cernym, prezesem firmy SOR Poland

Test

8
 

Turystyczne autobusy Volvo wkraczają w Euro-6 z nowym 11-litrowym silnikiem o wysokich parametrach użytkowych i niskim zużyciu paliwa.      

Pierwsze warszawskie starcie Solaria kontra BYD zakończyło się wynikiem 0:1 dla chińskiego producenta. To jednak nie koniec batalii i o dalszym jego przebiegu zadecyduje Krajowa Izba Odwoławcza.   

W związku z niewielką odległością i mnogością atrakcji turystycznych od lat Wiedeń stanowi częsty cel autokarowych wyjazdów polskich turystów.   

Nowy zakład produkcyjny Eberspächer w Wilsdruff, w Saksonii, został oficjalnie otwarty. 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie będzie przez najbliższy rok testować elektryczny autobus wyprodukowany przez Solaris Bus & Coach.

52
 

Ten wspaniały jubileusz jest sumą działalności Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego, i po zmianie nazwy, Pracodawców Transportu Publicznego.

Rynek

16
 

W ciągu I kwartału 2014 r. polscy przewoźnicy zarejestrowali 298 nowych autobusów, niemal wszystkie o DMC powyżej 3,5 t.

18
 

Rynek sprowadzanych do Polski używanych autobusów imponuje potencjałem. W I kwartale br. zostało zarejestrowanych 878 pojazdów, czyli o 86 szt. więcej niż rok temu (+10,9%). 

W kwietniu br., w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Kolna w Krakowie odbyła się konferencja branżowa przeznaczona dla właścicieli firm transportowych i biur podróży.

36
 

Układ z Szengen znoszący kontrole na przejściach granicznych, wprowadził zmiany także w opodatkowaniu przewozów pasażerskich. 

Sonda

Zdaniem prezes(a)

24
 

Na „V Ogólnopolską Konferencję Branży Turystyczno-Transportowej” do Krakowa przyjechało blisko 100 osób. Wśród nich byli m.in. prezesi stowarzyszeń i izb turystycznych. Poprosiliśmy ich więc o parę zdań komentarza do obecnej sytuacji panującej w polskim transporcie pasażerskim i podsumowania samego spotkania.

Podczas historycznej wizyty jury Mistrzostw Kierowców Zawodowych UICR odwiedziliśmy niepołomicką siedzibę firmy Meiller.

Po krakowskiej eliminacji „Młodych Wilków” (młodych adeptów zawodu) oraz kieleckich mistrzostwach dla kierowców autobusów przyszedł czas na wyłonienie najlepszych kierowców w kategoriach samochodów ciężarowych.

Po raz pierwszy w historii, w jednym roku, nastąpiła kumulacja branżowych konkursów dla kierowców zawodowych. 

Samouczek

44
 

Czy pytania egzaminacyjne z kwalifikacji wstępnej są trudne? Spróbujcie sami osądzić.

16 kwietnia br. zakończyły się w Sosnowcu, w Expo Silesia, kolejne Targi Transportu, Spedycji i Logistyki SilesiaTSL EXPO oraz Targi Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA 

20. Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Turystyki GLOBalnie zakończone sukcesem.

Historia

52
 

Osoby odwiedzające kwietniowe targi SilesiaKOMUNIKACJA w Sosnowcu oprócz ekspozycji nowego taboru mogły zobaczyć także starsze pojazdy. Była to specjalna wystawa zorganizowana w ramach projektu „Autobus Czerwony”.

Prenumerata

57
 

Żartem

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...