Spis treści nr 5/2014

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Relację z kontroli drogowej nadesłaną do naszej redakcji przez ITD zamieszczamy bez komentarza. Zachowanie kierowcy, który groził, że w przypadku ukarania go mandatem wjedzie z pasażerami w przepaść to raczej przypadek dla psychologów niż temat do polemiki. Na szczęście, inspektorzy w porę interweniowali.

Rozmowa „Polskiego Trakera” z prezesem Union Internationale des Chauffeurs Routiers Ludwigiem A. Büchelem

To już 29. edycja mistrzostw organizowanych przez największą na świecie unię kierowców zawodowych, skupiającą w swoich szeregach kraje z Europy, Ameryki i Afryki (Union Internationale des Chauffeurs Routiers). 

Pierwsze mistrzostwa UICR, na których Polska była reprezentowana, miały miejsce w Chorwacji, w roku 2004 r. 

Przegubowy autobus o długości 18,75 m z napędem

na gaz ziemny zdecydowanie wyprzedził modele konkurencji. 

We wspaniałej scenerii, u podnóża Wawelu, w ostatnim dniu lipca br. miało miejsce ważne dla miasta wydarzenie. 

Po raz pierwszy w Polsce organizujemy konkurs dla kierowców minibusów i samochodów dostawczych. 

Pod koniec sierpnia, w obecności właściciela i polskich szefów Polskiego Busa odbyła się prezentacja nowych połączeń oraz nowych autobusów. 

Pierwszy seryjnie produkowany system nawigacyjny w Europie ma już 25 lat. Współczesne wersje potrafią także optymalizować zużycie energii pojazdu.

Aktualności

16
 

5. turecka edycja wystawy Busworld odbyła się w Stambule w centrum wystawowym Expo. Gościło na niej 248 wystawców, w tym 172 lokalnych i 76 pochodzących z: Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Chin, Kanady, Korei Południowej, Szwecji, Szwajcarii, Hiszpanii, Austrii, Meksyku, Słowacji, Iranu, Rosji, Irlandii, Polski, Rumunii, Belgii, Luksemburga, Uzbekistanu, Maroka, Bułgarii, Francji i Holandii. 

31 lipca 2014 r. na rynku w Tarnowskich Górach zostały zaprezentowane pierwsze autobusy hybrydowe Volvo zakupione w Polsce przez PKM Świerklaniec. Cztery pojazdy hybrydowe – jeden Volvo 7900 Euro-6 i trzy Volvo 7700 Euro-5 – zasilą flotę przewoźnika i będą jeździły na liniach „1” i „64” w Tarnowskich Górach.

Największa w Polsce firma transportowa Mobilis Sp. z.o.o. została partnerem sekcji koszykówki Legii Warszawa.

Bezprzekładniowy napęd elektryczny dla autobusów miejskich pojawił się na rynku po Targach Pojazdów Użytkowych IAA w 2012 roku. Od tego czasu VDL Bus&Coach, Hybricon i eBUS Europa weszła w współpracę z Ziehl-Abegg. 

Abc kierowcy

12
 

Liczenie osób w autobusie to czynność, która nie powinna sprawiać większych kłopotów kierowcy, który często musi to wykonać w ramach obowiązków służbowych.

Klub

26
 

Dwa lata przygotowań minęły szybciej, niż myśleliśmy. Wykorzystaliśmy je jednak bardzo pracowicie, by odpowiednio przygotować się do startu w najbardziej prestiżowej imprezie świata kierowców. 

21 sierpnia 2014 r. na drodze krajowej nr 8 w pobliżu Dusznik-Zdroju inspektorzy z kłodzkiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu przeprowadzili kontrolę autobusu. 

Targi

41
 

W dniach od 23 do 25 października 2014 roku po raz 25. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się najważniejsze targi branży turystycznej – TOUR SALON. 

Technika

42
 

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań układu przeniesienia napędu w autobusie elektrycznym jest ZAwhell opracowane przez firmę Ziehl-Abegg.

Samouczek

44
 

Może się zdarzyć, że odpowiedzi na pytania z prostych, codziennych czynności na egzaminie wstępnym spowodują problem. Początkującym polecam uwadze, doświadczonym – dla odświeżenia znajomości tematu. 

Panorama

46
 

Zdecydowaną większość usług spółka świadczy obsługując połączenia liniowe i obecnie jest podwykonawcą firmy Eurotrans. Autokary jeżdżą więc na liniach Katowice – Strasburg i Katowice – Karlsruhe.

Reportaż

48
 

Turniej o Puchar Prezesa Mobilis rozgrywany był po raz drugi. Pierwsza jego edycja (listopad 2013 r.) miała formę turnieju halowego. 

Berlin i Drezno należą do najpopularniejszych wśród Polaków celów turystycznych w Niemczech. Dodatkowo, oprócz bogatej oferty dodatkowym atutem jest niewielka odległość oraz dogodny dojazd. 

Podróż „pekaesem” licznymi serpentynami wśród drzew oliwnych oraz między budynkami w Pagi jest niewątpliwie atrakcją godną polecenia każdemu kierowcy chętnemu do podziwiania wirtuozerii greckich kolegów. 

Prenumerata

57
 

Humor

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...