Spis treści nr 2/2013

Rozmowa z Małgorzatą Durdą, dyrektorem ds. sprzedaży Volvo Polska Autobusy.

Zmiana prędkości oraz kierunku jazdy powoduje pojawienie się sił oddziałujących na pasażerów i kierowcę. Kontrolowanie tego zjawiska przez kierowcę autobusu przegubowego może być utrudnione ze względu na kinetykę połączenia tworzących go pojazdów.

Bolączek w transporcie pasażerskim nie brakuje, niemniej niektóre z nich są szczególnie ważkie i wymagające natychmiastowej poprawy.  Jedną z nich jest kolizja z organami władzy dotycząca linii aglomeracyjnych.

Informacje

 

Do sieci serwisów MAN w Polsce przybył następny, ważny dla firm z Podlasia i innych jeżdżących na Wschód. MAN Truck & Bus Center Małopole k. Radzymina znajduje się przy międzynarodowej trasie numer  2.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje się do wiosennego naboru wniosków w ramach programu „Gazela”, który jako jeden z pierwszych w Polsce przewiduje bezpośrednie dofinansowanie zakupu autobusów i to w 100%. 

Samouczek

 

O tym, jak ważne są sprawne hamulce, szczególnie w pojeździe przewożącym ludzi, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Podobnie jak w poprzednim numerze, dzisiaj kolejna porcja pytań dotyczących hamowania z zakresu testów na prawo jazdy kat. D.

4 stycznia br. Pani Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz skierowała do ministra TBiGM Sławomira Nowaka wystąpienie dotyczące nakładania kar administracyjnych za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej. W odpowiedzi 5 lutego br. min. przedstawił następujące wyjaśnienia i informacje.

Komunikaty

 

Z uwagi na wątpliwości dot. zasad przydzielania zezwoleń na wjazd na pusto na Białoruś, zgłaszane przez polskich przewoźników zarzucających nierówne traktowanie firm, PSPA zwróciło się do Biura ds. Transportu Międzynarodowego przy GITD z prośbą o przedstawienie zasad wydawania zezwoleń. W odpowiedzi Dyrektor Biura PSPA Marta Witkowska otrzymała od Waldemara Wierzbickiego, Dyrektora Biura ds. Transportu Międzynarodowego, datowane na 20 lutego br. następujące pismo.

Kulisy transportu

 

Na targach TransExpo 2012 odznaczeniami „Zasłużony dla Transportu Rzeczypospolitej Polskiej” wyróżniono 19 osób, wśród których znalazły się również dwie panie: Irena Janiak i Beata Stachowiak, obie z PKS Poznań. 

Magdalena Makowska i Barbara Stelmach z MZA w Warszawie opowiadają nam o swojej pracy za kierownicą jeżdżących po stolicy miejskich autobusów.

Automatyczna skrzynia biegów DIWA.6, a właściwie cały pakiet rozwiązań z nią współpracujących, poprawia wydajność układu napędowego, umożliwiając zaoszczędzenie do ok. 5% paliwa. 

Reportaż

 

Uroczyste obchody 20-lecia PSPA, które miały miejsce kilka miesięcy temu, były świetną okazją, by trochę powspominać na temat początków.

Jak jednocześnie projektować nowe, lepsze opony, organizować  tańszą produkcję, sprzedawać więcej i… myśleć o oponach potrzebnych za 20 lat? Dla Continentala oznacza to realizację wyznaczonych celów, czyli inwestowanie w rozwój.

2 lutego br. oddano do użytku podziemny dworzec autobusowy pod funkcjonującym od kilku miesięcy nowym dworcem kolejowym. Wkrótce jednak posypały się krytyczne komentarze. Czy mieszkańcy Katowic mają powody do rozczarowania?

Klub

 

Rozpoczęło się typowanie kandydatur na wyborcze listy do poszczególnych regionów. Czas na podsumowanie dotychczasowej pracy SKPT i oczywisty dalszy rozwój naszej organizacji.

W 2012 r. produkcja autobusów w Polsce osiągnęła poziom 3838 szt. To o 938 szt. mniej niż przed rokiem (- 19,63%). Osiągnięty spadek jest efektem mniejszego eksportu autobusów oraz zdecydowanie słabszego popytu na krajowym rynku. 

W zeszłym roku fabryki zlokalizowane w Polsce wyeksportowały łącznie 3210 autobusów To o 596 pojazdów mniej niż przed rokiem (- 15,65%). Dodatkowo za granicę wysłaliśmy 45 trolejbusów, ponad 700 podwozi oraz blisko 300 szkieletów konstrukcyjnych. 

Stowarzyszenie ACEA (European Automobile Manufacturers' Association) podało dane dt. rejestracji nowych autobusów powyżej 3,5 t na europejskim rynku. Ostatecznie autobusy zakończyły rok na plusie, małym, ale jednak. 

Spadek na polskim rynku najbardziej odczuła spółka Solaris Bus & Coach, która jednak niezmiennie pozostaje na pozycji lidera polskiego rynku autobusów miejskich. Solaris wyprodukował i sprzedał 1006 szt., w tym 64 trolejbusów i 45 międzymiastowych. 

W tym roku celem wystawy „Przygotowanie systemu zrównoważonego systemu transportu publicznego”, było zwrócenie uwagi na zużycie paliwa, ITS i hybrydyzację.

26. października ub.r. zakończyły się jubileuszowe, 20. targi autobusowe FIAA w Madrycie. Mimo widocznego kryzysu w hiszpańskiej gospodarce, tamtejszy rynek autobusowy jest cały czas bardzo kolorowy i obfitujący w lokalne firmy nadwoziowe.

Organizatorzy podsumowali tegoroczną edycję najważniejszych w Wielkiej Brytanii targów autobusowych. Odnotowano wzrost wartości zawartych transakcji do poziomu ok. 250 mln funtów.

Lekarz

 

By zostać kierowcą autobusu czy autokaru należy przede wszystkim spełnić wymogi formalne. Nie mniej ważne są jednak odpowiednie predyspozycje psychiczne do wykonywania tego zawodu… Rozmawiamy z mgr Ewą Bełtowską-Setlak, psycholog uprawnioną do badań w zakresie psychologii transportu, z krakowskiej Pracowni Psychologicznej „Test”, www.pracowniapsychologiczna-test.

Krakowska firma Jordan na rynku transportowym działa już blisko 25 lat, a jej korzenie sięgają Komisji Turystyki działającej w strukturach Socjalistycznego Zrzeszenia Studentów przy Politechnice Krakowskiej.

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...