Spis treści nr 1/2015

 

files/polski-traker/2015/03/zyczenia.jpg

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Sprzedaż w minionym roku upływała raczej pod znakiem Euro-5 niż Euro-6. Najnowsze normy obowiązują od października 2013 r., ale nieufność nowemu jest w pewnym sensie naturalnym hamulcem popytu. Rynek wchłonął sporą ilość autobusów, jednak za mało do rekordu z początku dekady. Kupujecie mniej więcej dwa razy tyle pojazdów używanych co nowych. Nowe sporo kosztują, ale mają gwarancję chroniąca właściciela przed nieprzewidzianymi wydatkami i przestojami. Firmy operujące głównie za granicą stawiają na nowe, choć sprawny tabor to dopiero połowa sukcesu w branży turystycznej. Konkurencja rośnie, podobnie jak ruch w przewozach autokarowych. Przybywa także kłopotów, takich jak ustawa o minimalnych stawkach wynagrodzeń wprowadzona w styczniu br. przez Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi nie przebierając w środkach starając się powstrzymać nasze firmy, których siła przebicia na rynkach europejskich ma swe źródło m.in. z relacji euro do złotego.

Wywiad

6
 

Rozmowa z Agnieszka Pastuszak, wiceprezesem GPN

Test

8
 

Hybryda daje się poznać jako ciche źródło napędu. Cichobieżność towarzysząca pracy silnika elektrycznego lub całkowita cisza zapadająca po wyłączeniu diesla to prawdziwa ulga dla kierowcy spędzającego za kółkiem kilka godzin dziennie.

 

Aktualności

16
 

Międzynarodowa wystawa Busworld organizowana co 2 lata w belgijskim Kortrijk (w kompleksie wystawowym Xpo) cieszy się dużą popularnością w branży autobusowej.

W najnowszych autobusach elektrycznych marki Solaris do wytwarzania energii zastosowano wodorowe ogniwa paliwowe. Podpoznański producent jako pierwszy w Polsce wykorzystał tę ultranowoczesną technologię w swoich pojazdach. Uroczysta prezentacja pierwszego z nich odbyła się wczoraj w Hamburgu. 

Solange Olszewska, właścicielka i prezes zarządu firmy Solaris Bus & Coach SA, została wybrana „Najlepszym Menedżerem roku 2014”. O przyznaniu tego prestiżowego tytułu w plebiscycie „Bloomberg Businessweek Polska” decydowały nominacje osób zarządzających czołowymi firmami działającymi na rynku polskim. 

Nowa elektryczna hybryda Volvo 7900 rozpoczęła regularne przewozy w Hamburgu 18 grudnia ub.r. Rozpoczęcie innowacyjnego systemu przewozów zbiegło się z otwarciem trasy Innovation Route 109. Trasa będzie wykorzystywana przez Hamburger Hochbahn AG (Hochbahn), przedsiębiorstwo odpowiedzialne za transport publiczny w Hamburgu, do przeprowadzenia testów porównawczych z zakresu innowacyjnych technologii napędowych w surowych warunkach codziennej pracy.

Informacja o działaniach podejmowanych w związku ze skutkami dla sektora transportu drogowego  zmian prawnych dotyczących płacy minimalnej wprowadzonych przez Republikę Federalną Niemiec.

Nowości

24
 

Nowy Daily Hi-Matic pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości holowania przyczepy o masie do 3500 kg. Hill Holder zapobiegający stoczeniu się pojazdu w czasie ruszania na wzniesieniu znajduje się na liście standardowego wyposażenia.

 

Początek roku, a na pewno ostatnie tygodnie kwietnia to okres składania deklaracji podatkowych i rozliczeń z urzędem skarbowym.

ABC kierowcy

27
 

Sprawdź ciśnienie w ogumieniu

Spadek temperatury otoczenia powoduje obniżenie ciśnienia w oponach. Nieodpowiednie (za niskie) ciśnienie jest jedną z przyczyn wzrostu oporów toczenia, a w konsekwencji zwiększonego zużycia paliwa, a nawet uszkodzenia opony. Korekta ciśnienia powinna być przeprowadzona po nocnym postoju, w miejscu o stałym poziomie nasłonecznienia.

Rynek

36
 

W 2014 r. polscy przewoźnicy zarejestrowali łącznie 1473 szt. nowych autobusów, w tym tylko jeden o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t. Osiągnięty wynik jest zdecydowanie lepszy od tego z roku 2013 o 86 pojazdów (+6%).

41
 

Zima, ferie, wypoczynek – jednym słowem, nie tylko regularne przewozy. Co powinien wiedzieć kierowca autokaru? Dziś powtórka na podstawie pytań egzaminacyjnych z kwalifikacji wstępnej.

Rynek sprowadzanych do Polski używanych autobusów imponuje potencjałem i stabilnością. W 2014 r. zostało zarejestrowanych 3677 pojazdów, czyli o 254 szt. więcej niż rok wcześniej (+7,4%).

 

Kontrole

43
 

Podczas ferii, w ramach akcji „Bezpieczny autokar – ferie zimowe 2015”, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego będą prowadzili wzmożone kontrole drogowe autokarów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

 

Zniesienie granic w obrębie Unii Europejskiej umożliwiło swobodne przemieszczanie się na terenie Europy, a co za tym idzie, konieczność dopasowania prawa podatkowego dla międzynarodowych przewozów osób na terenie UE.

Obecnie tabor stanowi ok. 17 jednostek, w zdecydowanej większości są to busy (Mercedesy) o pojemności 16-22 osób, z których te najmniejsze obsługują mniej rentowne linie.

Turystyka

48
 

Opisując Budapeszt pod kątem obsługi autokarów turystycznych, trudno nie porównywać go z Wiedniem. Porównywalna wielkość i ilość atrakcji turystycznych, przez stulecia wspólna historia.

Historia

52
 

„Ogórek” ten powstał w 1984 roku. Jak już wielokrotnie pisaliśmy, w okresie tym opuszczające bramy Jelczańskich Zakładów Samochodowych fabrycznie nowe Jelcze 043 były w rzeczywistości pojazdami po pełnej odbudowie.

 

Dostępny początkowo jako pojazd wysokopokładowy tylko w jednym wariancie długości, Tourismo obecnej generacji to już wielka rodzina autobusów pokrywająca szeroki segment rynku.

Prenumerata

57
 

Humor

58
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...