Spis treści nr 2/2015

 

files/polski-traker-bus/2015/02/zyczenia.jpg

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Żadnych nowych wieści w sprawie stawki minimalnej. Niemcy co prawda wycofali z roszczeń dotyczących przewozów tranzytowych, jednak chroniąc swoich przewoźników prawdopodobnie nie odstąpią od ustawy, którą wprowadzili w styczniu br. Tymczasem na naszym podwórku zagraniczni operatorzy rozwijają swoją działalność, wykorzystując jako tako zbudowane autostrady i ciągle opóźnioną kolej. Wobec aktywności obcych nasi przewoźnicy zachowują bierność, przynajmniej dotychczas tak to wyglądało. U nas współpraca pomiędzy firmami transportowymi nie jest tak dobrze rozwinięta jak np. na Zachodzie. Dobrze zorganizowana sieć przewoźników może negocjować ceny m.in.: zakupu taboru, paliwa, części, usług serwisowych, a także stawek przewozowych. Szwedzkie stowarzyszenie Sambus (piszemy w „Aktualnościach”) działające w podobny sposób zdobyło kontrakt na obsługę mistrzostw w narciarstwie klasycznym. Polscy przewoźnicy raczej dążą do usamodzielnienia się poprzez np. inwestycję we własny serwis niż jednoczenie się ze sobą. To może być zgubne choćby z punktu widzenia poziomu techniki zaangażowanej w układy napędowe najnowszych autobusów.

Rozmowa z Mieke Glorieux, dyrektorem zarządzającym Busworld

Największe wrażenie robi układ napędowy wyposażony w nowy silnik o pojemności skokowej 7,7 l. Układ doładowania odmienił charakterystykę typową dla średniolitrażowych jednostek.

Aktualności

16
 

Jeden z największych polskich przewoźników autobusowych, firma Raf Trans Sp. z o.o. z Warszawy, 3 marca 2015 r. odebrała 10 autokarów Mercedes-Benz Tourismo wyposażonych w silniki Euro-6.

Nowy Solaris Urbino, premierowy produkt polskiego producenta pojazdów komunikacji publicznej, został laureatem prestiżowego międzynarodowego konkursu 
iF DESIGN AWARD 2015. Wspólna praca konstruktorów Solarisa oraz biura projektowego studioFT z Berlina znalazła uznanie w oczach 53-osobowego jury, złożonego z wybitnych specjalistów w dziedzinie designu.

Volvo Buses i Siemens

 

Volvo Buses i Siemens podpisały globalną umowę na dostawę kompletnych systemów miejskich autobusów z napędem elektrycznym. Na mocy umowy Volvo Buses dostarczy klientom autobusy hybrydowe z napędem elektrycznym oraz autobusy w pełni elektryczne, natomiast Siemens weźmie na siebie dostawę i montaż wysoko wydajnych stacji ładowania pojazdów wyposażonych w napęd elektryczny (moc ładowania do 300 kW).

78 VDL dla Sambusa

 

W grudniu2014 r.VDL zakończył realizację zamówienia dla szwedzkiego stowarzyszenia firm transportu pasażerskiego Sambus

Rynek

21
 

Od dwunastu lat Solaris Bus & Coach SA w segmencie autobusów miejskich pozostaje liderem. Nie tylko w kraju, ale również za jego granicami ten świetnie znany producent autobusów, trolejbusów i tramwajów odnotował znakomite wyniki.

 

Stowarzyszenie ACEA podało dane dotyczące rejestracji w Europie nowych autobusów powyżej 3,5 t. W 2014 r. rynek odnotował nieznaczny wzrost sprzedaży (+0,8%), uzyskując łączny wynik 35 291 szt.

Informacje

24
 

Pozytywne wyniki ekonomiczne mogą przynieść zwiększenie zainteresowania tym typem zasilania. Ewentualna porażka projektu nie będzie też bardzo dotkliwa ze względu na liczbę wszystkich pojazdów MZA.

W wieloletnim planie inwestycyjnym w roku 2014 były wpisane pieniądze na opracowanie projektu trasy przeznaczonej wyłącznie dla autobusów z centrum miasta na Nowy Dwór.

W 2014 r. liczba autobusów w bazie viaTOLL przekroczyła poziom 60 tys. To zdecydowanie więcej niż rok wcześniej, kiedy w systemie figurowało 53 676 autobusów. Stanowią one aktualnie 6,63% wszystkich zarejestrowanych pojazdów.

ABC kierowcy

26
 

Jeśli zdecydujemy się na pracę w transporcie pasażerskim, to musimy wziąć pod uwagę, że ten rodzaj transportu łączy się z pracą z ludźmi, bezpośrednią komunikacją z różnymi charakterami i postawami, oczekiwaniami, roszczeniami.

Klub

35
 

Tegoroczna zima, a tym bardziej jej koniec prowokują do planowania wyjazdów i plenerowych spotkań. Chcąc uniknąć zbędnych pytań i nie trzymać Was w niepewności, odpowiadamy na powtarzające się telefoniczne zapytania.

Samouczek

39
 

Temat zatrudniania pracowników i wykonywanie przewozów to również tematy pytań na kwalifikacji wstępnej. Warto powtórzyć.

Kulisy transportu

40
 

Przez lata w naszej świadomości utarło się, że są profesje zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn i bez wątpienia można było do nich zaliczyć zawód kierowcy. Niemniej coraz częściej zwłaszcza za kierownicą autobusów widzimy kobiety…

Legia pozyskała nowego przewoźnika. Po współpracy z Raf Transem teraz piłkarski klub związał się trzyletnim kontraktem z firmą Mobilis.

Panorama firm

42
 

Firma od 10 lat jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych, a w jego zebraniach w miarę wolnego czasu stara się uczestniczyć sam szef.

Kontrole

44
 

W połowie lutego br. odbyło się spotkanie Rady Konsultacyjnej przy Małopolskim Wojewódzkim Inspektorze Transportu Drogowego zwołane tradycyjnie już na sugestie środowisk zainteresowanych.

 

Jak stwierdził Alvin Gajadhur podsumowując 6 tygodni kontroli, funkcjonariusze ITD nałożyli o ponad 1% mniej mandatów na kierowców niż przed rokiem, zatrzymali jednak o kilkanaście dowodów rejestracyjnych więcej.

4 lutego br. wspólny patrol Straży Granicznej i Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli mikrobus na rumuńskich rejestracjach.

Bezpieczeństwo

48
 

Nie każdy z podróżujących wie, że w momencie włożenia bagażu do autobusowego luku całkowita za niego odpowiedzialność spoczywa na przewoźniku, a konkretnie na reprezentującym go kierowcy.

Turystyka

52
 

Dzięki doskonałej informacji i bardzo czytelnym oznaczeniom poruszanie się po tych miastach nie jest trudne. Należy jednak, zwłaszcza w holenderskich miastach, zwracać szczególną uwagę na rowerzystów.

5 lutego br., autobusy Scania 113ALB zostały oficjalnie wycofane z obsługi regularnych linii autobusowych w Krakowie. W swój ostatni kurs autobus wyjechał z przystanku Dworzec Główny Zachód do pętli na os. Podwawelskie.

Prenumerata

57
 

Żartem

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...