Spis treści nr 3/2015

Humo

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Milog wywołał falę protestów, ale głównie skierowanych przeciwko polskiemu rządowi, natomiast strona niemiecka zwleka z ostateczną decyzją, ale też nie nasila kontroli, które by mogły być następstwem kontrowersyjnej ustawy. Pierwsza interwencja naszego rządu złagodziła roszczenia wobec przewoźników wykonujących przewozy tranzytowe, co mogłoby oznaczać, że głównym celem niemieckiej ustawy był kabotaż. Czy to pozwoli odetchnąć przewoźnikom? Chyba nie, bo na 2017 r. szykuje się ustawa regulująca uruchamianie nowych regularnych połączeń. Większość już zrozumiała, że bez konsolidacji działań trudno będzie utrzymać się na rynku. Niektóre firmy przygotowują się już do wzajemnej współpracy, a jedną z nich przedstawiamy w rubryce „Panorama firm”.

Rozmowa z dr. Krzysztofem Borkowskim, kierownikiem Zakładu Obsługi Ruchu Turystycznego Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie

W produkcji Conecto wykorzystywana jest m.in. technologia KTL gwarantująca szkieletowi wysoką odporność na korozję, także w miejscach trudno dostępnych takich jak profile zamknięte oraz węzły kratownic.

Sprzedaż hybrydowych autobusów Volvo stanowi osiągnięcie kolejnego kamienia milowego w drugim kwartale bieżącego roku. Od momentu wprowadzenia pojazdów na rynek w 2010 r. Volvo Buses sprzedało ponad 2000 autobusów hybrydowych w ok. 20 krajach. Niższy poziom emisji oraz zużycia energii, a także niski poziom generowanego hałasu są doceniane przez coraz większą liczbę miast na całym świecie.

Continental, międzynarodowy dostawca rozwiązań dla branży motoryzacyjnej, rozszerzył ofertę opon dla transportu publicznego o oponę Conti Urban HA3 265/70 

W ostatnich tygodniach fabrykę Solarisa opuściły dwa wyjątkowe trolejbusy – Trollino z numerem 1000, który trafił do austriackiego Salzburga, a także trolejbus numer 1001, zbudowany dla gdyńskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej.

Firma VDL Bus & Coach dostarczyła pięć autobusów elektrycznych Citea Electric dla Stadtwerke Münster.Jeden z nich został dostarczony w ramach projektu SEB dotowanego przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF). Pozostałe cztery są częścią projektu ZeEUS, dotowanego przez Komisję Europejską w koordynacji z UITP.

Problemy

20
 

Nie milkną echa i zamieszanie wokół wprowadzenia przez Niemcy minimalnej stawki 8,5 euro za godzinę, która pociągnęła za sobą lawinę podobnych żądań. Francja swój próg ustanowiła na poziomie 9,61 euro…

Podstawą konstrukcji nowego autobusu jest modularyzacja, polegająca m.in. na wykorzystaniu wspólnych komponentów. Jej obecność można dostrzec na zewnątrz oraz wewnątrz nadwozia.

Nowy CapaCity L jest wyposażonyw sprzęg, dzięki któremu najdłuższy przegubowiec Mercedesa utrzymuje tor jazdy nawet w ekstremalnych warunkach podłoża. 

Minister transportu stanu Maharasztra Diwakar Raute otworzył (28 kwietnia br.) zorganizowaną w Bombaju, w tamtejszym Convention & Exhibition Centre, wystawę Busworld India.

Kolejna edycja Targów Transportu Spedycji i Logistyki SilesiaTSL Expo oraz Targów Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA za nami.

Po raz 21. z udziałem ponad 260 firm reprezentujących branżę turystyczną i 6,5 tys. zwiedzających odbyły się w Katowicach Międzynarodowe Targi Turystyki, Spa, Sprzętu Turystycznego i Żeglarskiego GLOBalnie 2015.

Biuro naszego stowarzyszenia zwraca się z serdeczna prośbą do wszystkich klubowiczów o zaktualizowanie swoich danych.

ABC kierowcy

36
 

Kolejny artykuł naszego cyklu dotyczyprzygotowania się do realizacji zleconej usługi. Sumienność pozwoli na eliminację niespodzianek i konsekwencji wynikających z braku jakiegoś dokumentu czy elementu podstawowego wyposażenia autokaru.

Połysk felg Alcoa Dura-Bright® EVO

Reportaż

44
 

Neoplany w Warszawie są już wycofywane z eksploatacji. Były pierwszymi autobusami niskopodłogowymi eksploatowanymi w dużej liczbie.

Bezpieczeństwo

46
 

Osoby decydujące się na pracę w transporcie muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że do ich obowiązków należeć będzie nie tylko przewożenie turystów, ale także dbanie o ich bezpieczeństwo i zdrowie.

Panorama firm

48
 

Wojciech Majerczyk, właściciel firmy Majer Bus z Poronina, swą przygodę z transportem zaczął w roku 2001 od używanego MB 410, którym woził turystów z Zakopanego do Morskiego Oka.

Miasto posiada dobrze rozwinięty system obsługi autokarów turystycznych. Składa się on z przystanków IN/OUT oraz parkingów krótkoterminowych. Postój ograniczony jest do jednej, rzadziej do dwóch godzin.

Historia

52
 

11 kwietnia 1980 roku w Warszawie, w wynajętej sali spotkało się siedmiu hobbystów zainteresowanych komunikacją miejską, głównie tramwajami. Nikt wówczas nie przypuszczał, że w ten oto sposób rodzi się Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.

W ubiegłym roku, w trakcie targów SilesiaKOMUNIKACJA odbyła się wystawa historycznego taboru zorganizowana w ramach projektu „Autobus Czerwony” („PT Bus” nr 3/2014).

Samouczek

53
 

Tym razem kilka pytań dotyczący licencji na drogowy przewóz osób, które zwykle znajdują się w testach egzaminacyjnych na kwalifikację wstępną.

Prenumerata

57
 

Humor

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...