Spis treści nr 04/2015

humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Wywiad

6
 

Rozmowa z prezesem zarządu dr. Andreasem Streckerem i wiceprezesem zarządu dr. inż. Dariuszem Michalakiem firmy Solaris Bus & Coach

Prezentacja

8
 

Struktura nośna Futury spełniającej Euro-6 właściwie pozostała bez zmian, natomiast sporo modyfikacji wymagało zamontowanie nowego silnika (DAF MX11), pełniącego rolę podstawowej jednostki napędowej.

 

Targi

13
 

Europejski Tydzień Coach & Bus (lub krótki ECW), tradycyjnie towarzyszący wystawie Busworld, rozpocznie się w sobotę, 10 października, a skończy ogłoszeniem zwycięzców w środę, 14 października br.

Aktualności

14
 

Nowy OM 471 Euro-6 o pojemności skokowej 12,7 l od października br. będzie dostępny w sprzedaży łącznie z pojazdami (autobusami) koncernu Daimler (Mercedes-Benz, Setra). 

Göteborg wprowadza transport publiczny przyszłości. Pierwsza trasa obsługiwana przez elektryczne autobusy została otwarta w Göteborgu w czerwcu br. Autobusy są ciche, bezemisyjne i zasilane energią elektryczną pochodzącą z energii wiatrowej oraz wodnej. Trasa jest jedną z najbardziej nowoczesnych na świecie.

Mobil Delvac, jeden z pierwszych na świecie olejów do silników wysokoprężnych, obchodzi swoje 90. urodziny. Wprowadzony do sprzedaży w 1925 roku miał sprostać nowym wyzwaniom stojącym przed właścicielami coraz bardziej popularnych pojazdów z silnikami Diesla. Jak pokazała historia, oczekiwania kierowców i producentów silników wobec olejów przez dekady wyłącznie rosły, a kolejne pokolenia inżynierów ExxonMobil prezentowały coraz nowocześniejsze wcielenia oleju Mobil Delvac.

Semperit wprowadza na rynek nową rodzinę wysokiej klasy opon do użytku w łączonym transporcie regionalnym i dalekobieżnym. Ofertę wzbogaciły dwa, doskonale uzupełniające się modele opon – na oś kierowaną Runner F2 i na oś napędową Runner D2, dostępne w rozmiarze 315/80 R 22,5.

Akcja pod tą nazwą jest prowadzona przez Inspekcję Transportu Drogowego od roku 2003 i polega ona na wzmożonych kontrolach drogowych autokarów przewożących turystów, głównie dzieci i młodzież, na wypoczynek.

W ramach oferty usługowej Omniplus firma Daimler Buses proponuje szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na miejscu u klienta lub w Centrach Bezpiecznej Jazdy.

Autobusy są najbezpieczniejszym środkiem transportu, jednak czasami i one ulegają wypadkom. Wówczas zapięty pas zabezpiecza pasażerów od większych urazów czy nawet śmierci.

Nowości

22
 

Podstawową jednostką napędową nowego Urbino jest oczywiście silnik o zapłonie samoczynnym Euro-6, jednak konstrukcja nadwozia nosi cechy przystosowania do współpracy z napędami bezemisyjnymi.

ABC kierowcy

24
 

Kierowca nigdy nie powinien łamać przepisów na polecenie pilota/kierownika grupy, który chce zrealizować program za wszelką cenę, przypodobać się klientom, czasem tuszując w ten sposób niedociągnięcia w organizacji wyjazdu.

Pierwsze tegoroczne spotkanie mamy już za sobą. Pomimo niesamowitego upału i jak pokazały termometry najgorętszego dnia tego lata spotkaliśmy się na stacji Port Świecko, przy DK 29.

WITD oraz Automobilklub Wielkopolskipo zeszłorocznej premierze, w której brali udział jedynie kierowcy ciężarówek z ich regionu, zaprosili tym razem chętnych z całej Polski, a ponadto poszerzyli jego formułę o kategorię D.

Reportaż

38
 

Proces zmian MAN wykorzystał także do modernizacji istniejących zakładów produkcyjnych. Produkcja autobusów miejskich odbywa się w Starachowicach, pozostałe produkty Grupy Neoman wytwarzane są w Ankarze.

Samouczek

41
 

Dzisiejsza porcja pytań pochodzi z testu wiedzy teoretycznej kategoria „D”, czyli z zestawu pytań, z jakimi musieli się zmierzyć kierowcy autobusów startujący w konkursie Wielkopolski Kierowca Zawodowy 2015

Panorama

42
 

Firma Wactur jest firmą rodzinną, gdyż oprócz szefa – Wacława Mroza w prowadzeniu jej pomaga mu małżonka Anna oraz zatrudnieni w niej są również córka Monika – pracownik ORT i syn Sławomir.

Team CCC Sprandi Polkowice prawdopodobnie jest bardzo zadowolony z nowego środka transportu, do którego zakupu w dużej mierze przyczynił się Dariusz Miłek twórca marki CCC.

Turystyka

48
 

Podczas pierwszego wjazdu do miasta należy zwrócić uwagę na oznakowania tonażowe i wysokościowe. Te pierwsze są bardzo rygorystycznie przestrzegane i zdarza się ważenie pojazdów przenośnymi urządzeniami.

Historia

52
 

Zlot Zabytkowych Autobusów stał się w Warszawie majową tradycją. W tym roku odbył się w sobotę, 16 maja. Wieczorem zabytki woziły uczestników Nocy Muzeów.

4 marca br. Jelcz 043 DAL przeszedł z wynikiem pozytywnym badanie zgodności pojazdu zabytkowego z warunkami technicznymi, wskutek czego został zarejestrowany jako pojazd zabytkowy.

Prenumerata

57
 

Humor

58
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...