Spis treści nr 05/2015

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Tuż po wydaniu najnowszego numeru „PT Bus” miał się odbyć protest przewoźników zajmujących się transportem krajowym i regionalnym przeciwko nieuporządkowanemu ustawodawstwu, jak w skrócie można by wyjaśnić przyczynę. Lista problemów utrudniających normalne funkcjonowanie transportu prywatnego jest długa, podobnie rozmiar konsekwencji, które mogą być ich następstwem. Choćby spadek sprzedaży autobusów, jakkolwiek w pierwszym półroczu br. producenci oraz importerzy nie mogli narzekać, jak wynika ze statystyk prowadzonych m.in. przez JMK. Mogło być lepiej, gdyby nie używane autobusy, których sprzedaje się więcej niż nowych. Rynek wtórny, niestety, jest źródłem pojazdów spełniających głównie

Rozmowa z Brianem Souterem, właścicielem i prezesem PolskiBus.com.

Model Intouro M prowadzi się jak rasowego coacha, a przesądzają o tym dynamiczny silnik oraz udoskonalony układ sterowania zmianą biegów, ongiś atrybut turystycznych Mercedesów.

Aktualności

16
 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Iveco Magelys Pro wygrał test porównawczy autokarów organizowany w ramach konkursu „Coach of the Year”.

30 sierpnia br. miało miejsce uroczyste przekazanie 10 autobusów hybrydowych marki Volvo do miasta Inowrocław. Jest to efekt realizacji umowy podpisanej w marcu br. pomiędzy przedstawicielami Volvo Bus Corporation i miastem Inowrocław.

Solaris Bus & Coach SA podpisał z francuskim przedsiębiorstwem transportu publicznego Régie Autonome des Transports Parisiens kontrakt na testy Urbino 12 electric. Autobus elektryczny Solarisa w nowym designie będzie użytkowany w Paryżu przez dwa miesiące.

Mercedes-Benz Sprinter – światowy numer 1 wśród aut użytkowych, świętuje 20. urodziny. Z tej okazji w fabryce modelu w Düsseldorfie zebrało się ponad 250 gości, a wśród nich politycy, ekonomiści, przedstawiciele mediów oraz pracownicy z sześciu zakładów produkujących Sprintera rozmieszczonych na całym świecie, nie tylko w Niemczech, ale i w Argentynie, Chinach, Rosji oraz w USA. Od chwili uruchomienia produkcji w 1995 r. Sprinter znalazł ok. 2,9 mln nabywców w ponad 130 krajach.

Problemy

20
 

Takie można odnieść wrażenie, obserwując przygotowania do ogólnopolskiego protestu polskich przewoźników osobowych, który ma się odbyć 6 października br. przed sejmem w Warszawie.

Nowy Citaro G to alternatywa autobusu komunikacji miejskiej napędzana silnikiem spełniającym Euro-6 bez pomocy AdBlue i filtra cząstek stałych, zasilanym sprężonym gazem naturalnym.

Jeśli jeszcze nie zaktualizowałeś swoich danych, zrób to niezwłocznie. Ankietę znajdziecie na naszej stronie www.skpt.eu.

Od kierowcy zawodowego w transporcie pasażerskim wymaga się dużej wiedzy i umiejętności nie tylko kierowania pojazdem, ale również w pracy z ludźmi.

Nowości

36
 

Dwupokładowy autokar marki VDL to jedna z oczekiwanych premier, która odbędzie się na tegorocznej wystawie Busworld w Kortrijk. Producent zapowiada nową Futurę jako następcę modelu VDL Synergy.

Obecnie seryjnie produkowane pojazdy w nowym wydaniu są już systematycznie dostarczane do klientów. Pierwszym nabywcą nowego Urbino jest prywatny przewoźnik z Bawarii, przedsiębiorstwo Josef Ettenhuber GmbH.

 

Prezentujemy najnowsze analizy Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i firmy JMK Analizy Rynku Transportowego przygotowane na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (MSW).

Rynek sprowadzanych do Polski używanych autobusów imponuje potencjałem i stabilnością.

Panorama firm

48
 

Firma zatrudnia na etatach 14 kierowców, niemniej w sezonie letnim podnajmuje dodatkowych. Wówczas autokary wynajmowane są pod turystykę i stąd konieczność podwójnych obsad.

Samouczek

50
 

Choć pytania, które przygotowaliśmy w tym wydaniu, pochodzą z puli pytań egzaminacyjnych na kwalifikację wstępną, polecamy również do powtórki doświadczonym kierowcom.

Turystyka

52
 

Podobnie jak w innych skandynawskich metropoliach turystycznych sezon jest tu stosunkowo krótki, a co za tym idzie bardzo intensywny. Dodatkowym powodem „kumulacji” są wielkie statki wycieczkowe.

Historia

54
 

Tym razem prezentujemy nieco mniejszego „ogórka” niż do tej pory, gdyż jest to Volkswagen T2 z roku 1972, którego właścicielem jest Krystian Borowczyk.

Prenumerata

56
 

Humor

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...