Spis treści nr 01/2016 Zamów numer

 

 

Na przełomie zimy i wiosny
radości na co dzień,
powodzenia w pracy,
szczęścia w życiu prywatnym
wszystkim Paniom
związanym
z branżą lub nie
życzy
Redakcja

humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Za nami udany rok, jeśli przyjąć, że wzrost sprzedaży świadczy o rozwoju polskiego rynku autobusowego. W analizach przeprowadzonych przez firmę JMK widać duże ożywienie w sektorze turystycznym, reprezentowanym przez nowe autobusy. Na rynku autobusów używanych raczej stagnacja, ale nadal „używki” tworzą rynek ponaddwukrotnie większy niż fabrycznie nowe jednostki. Niestety, rynek wtórny jest źródłem pojazdów Euro-3, których przybywa na drogach.

Rozmowa z Tomaszem Blochem, właścicielem firmy FollowMe! i jednocześnie pierwszym polskim partnerem FlixBusa.

Twórcy projektu ElectriCity, którego jednym z głównych uczestników jest Volvo, podejmują kolejną inicjatywę po tym, jak przygotowane dla pasażerów trasy nr 55 koncerty akustyczne z udziałem szwedzkich artystów odniosły duży sukces w Internecie. Tym razem na mieszkańców Göteborga czeka mobilny pokaz świąteczny. Świetlne show z tradycyjną świąteczną muzyką dostarczy elektryczny autobus, którego trasa wiedzie przez centrum Göteborga.

Głównym elementem kampanii marketingowej jest specjalna reklama klasy V pt. „Snoopy i jego wielka wyprawa. Dołącz do niej”. Snoopy, Charlie Brown i pozostali bohaterowie „Fistaszków” wyruszają w niej w podróż swoją klasą V. Klip jest prezentowany m.in. w mediach społecznościowych Mercedes-Benz oraz w Internecie pod adresem: www.mercedes-benz.pl/fistaszki

Obsługiwana przez elektryczne autobusy trasa nr 55 (ElectriCity) w Göteborgu, w Szwecji, otrzymała nagrodę European Solar Prize 2015 za to, że stanowi najlepszy przykład zrównoważonego transportu publicznego, który wykorzystuje energię odnawialną. Nagroda przyznawana jest europejskim projektom ekorozwoju w wielu różnych dziedzinach.

Najbardziej innowacyjny produkt w portfolio firmy Solaris – nowe Urbino electric – otrzymał prestiżowy tytuł „Autobusu Roku 2016” w Hiszpanii. Nagroda przyznawana jest przez branżowy magazyn „Viajeros”.

Prezentacja

10
 

Hybryda MAN-a we flocie 100 autobusów białostockiej firmy wyróżnia się najniższym zużyciem paliwa. W porównaniu z analogicznym Lion’s City, ale napędzanym dieslem, takim jak np. D20, różnica sięga o ok. 18% w skali roku.

Wystawy

16
 

Wystawa Busworld, jak zwykle przygotowana z rozmachem, stanowiła doskonały przegląd sytuacji na europejskim rynku autobusowym. W Kortrijk można było usłyszeć także echa dochodzące z naszego kraju.

W grudniu ub.r. odnotowaliśmy w Polsce rekordową sprzedaż autobusów (212), co zapewniło całemu rynkowi świetny finisz. Dzięki temu rok 2015 zakończyliśmy na mocnym, 18-% plusie. 

Rok 2015 okazał się rekordowy dla polskiego rynku używanych autobusów. W ciągu 12 miesięcy krajowi przewoźnicy zarejestrowali 3824 takie pojazdy, czyli o 3,7% więcej niż rok wcześniej.

Największym niewątpliwie przedsięwzięciem w tym roku są przygotowania do Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR, które będą miały miejsce w Finlandii, w dniach 24-28 sierpnia w miejscowości Jyväskylä.

Sklepik

36
 

Historia transportu w Polsce wpisana w życiorys – tak w skrócie można by podsumować tę jedyną w swoim rodzaju pozycję wydawniczą.

Problemy

38
 

1 grudnia 2015 r. od rana nie wyjechały żadne autobusy i tramwaje. Załoga zaprotestowała przeciwko decyzjom prezydenta Bydgoszczy, który zarekomendował Łukasza Niedźwieckiego na prezesa MZK.

Do takiej konkluzji doszli uczestnicy VI Ogólnopolskiej Konferencji Branży Turystyczno-Transportowej, która miała miejsce w grudniu ubiegłego roku w Krakowie.

Kontrole

39
 

Pod tym hasłem już od 2003 roku Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi na terenie naszego kraju kontrole autobusów przewożących dzieci.

Informacje

43
 

251 kilometrów rozszerzenia, 86 tys. nowych rejestracji pojazdów, ponad 1,55 mld zł przekazanych do KFD oraz zmiany prawne i ułatwienia dla branży transportowej – oto bilans działalności systemu viaTOLL w 2015 roku.

Panorama firm

44
 

Odra Travel oprócz świadczenia usług transportowych autokarami zajmuje się również organizacją wycieczek, turystyką przyjazdową do Polski oraz przewodnictwem po Szczecinie.

Samouczek

46
 

Trudno dzisiaj uniknąć informacji politycznych. Oprócz pytań z zakresu przepisów drogowych czy transportowych w testach na kwalifikację wstępną znajdują się również pytania dotyczące spraw międzynarodowych. Spróbujcie na nie odpowiedzieć.

Turystyka

48
 

Można przyjąć, że dzisiejsza stolica Włoch szczyci się najdłuższą historią obsługi ruchu turystycznego spośród wszystkich miast europejskich, a co roku odwiedza go prawie dziewięć milionów turystów.

24 lipca 2011 r. zabytkowy pojazd Jelcz RTO 043 po trzech miesiącach prac renowacyjnych, wykonanych niemal w całości przez pracowników KPK, powrócił na ulice Białegostoku w pełnym blasku.

Uprawnieni do głosowania w drugim etapie XVI Plebiscytu Dyliżanse są prenumeratorzy dwutygodnika „Dyliżans”, których adres e-mail znajduje się w bazie wysyłkowej „Dyliżansu”.

Listy

54
 

Humor

55
 

Prenumerata

56
 

Krzyżówka

58
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...