Spis treści nr 02/2016 Zamów numer

Życzenia

3
 

Żeby po kapryśnej zimie
pojawiło się dużo słońca
a wraz z nim optymizm
i radość związana
z Wielkanocą

życzy
Redakcja

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

 Polski rynek autobusowy rozwija się. Przybywa nowoczesnych pojazdów spełniających rygorystyczne normy czystości spalin, a także bezemisyjnych środków komunikacji miejskiej. Elektryczne autobusy w niedalekiej przyszłości wyprą z centrów miast tradycyjnie napędzane odpowiedniki, ale obecnie popyt na tzw. alternatywne napędy jest silnie uzależniony od dostępności publicznych środków zakupu. Zelektryfikowane autobusy występują w ofertach niemal każdego producenta, jednak największą sprzedaż osiąga Volvo, którego fabryka autobusów znajduje się we Wrocławiu. Szwedzki koncern konsekwentnie realizując swoją strategię ogłoszoną jeszcze przed wejściem norm Euro-6, obecnie może zaoferować kompletne rozwiązanie związane z zakupem i eksploatacją elektrycznego lub elektryczno-hybrydowego autobusu, a także projektowaniem linii komunikacyjnej.

Czym jest Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych?

Informacje

7
 

Grupa europejskich producentów autobusów elektrycznych współpracuje w zakresie opracowania uniwersalnego interfejsu.

25 lutego br. miała miejsce premiera nowego turystycznego autobusu Mercedes-Benz Travego w wersji SHD, tradycyjnie przeznaczonej na rynek turecki.

W grudniu ub.r. niemiecka firma Augsburger Stadtwerke (SWA) odebrała pierwsze seryjne egzemplarze Citaro G NGT z nowym silnikiem M 936.

Rok 2015 przejdzie do historii jako jeden z najlepszych pod względem liczby zamówionych autobusów przez polskie służby mundurowe.

Na pewno dużym wydarzeniem w historii Autometu, a także całego polskiego rynku klasy MINI, jest opracowanie przez sanocką firmę własnego nadwozia Cityliner Smile.

Z końcem lutego br. zakończył się I etap projektu pod nazwą „Mobilne Centrum Edukacji Audiowizualnej – Cinebus”. Gotowy pojazd – Solaris InterUrbino 12,8 – zostanie następnie uzbrojony w filmowe wyposażenie.

Autobusy gazowe stają się coraz popularniejsze w Europie – okazuje się, że te konstrukcje najlepiej spełniają wyostrzone normy Euro-6 bez stosowania kłopotliwych filtrów DPF.

Prezentacja

8
 

i8 to ważny etap w rozwoju samonośnych nadwozi, dzięki którym hiszpański producent może zaoferować autobus o wysokich parametrach użytkowych oraz komforcie podróżowania.

Najmłodszy członek rodziny MAN otrzymał prestiżowe wyróżnienie w kategorii „Automobiles/Vehicle/Bickes”, przyznawane za wzornictwo przez firmę iF International Forum Design.

Volvo otrzymało zamówienie od miasta Namur w Belgii na 11 autobusów o napędzie hybrydowym plig-in oraz dwie doładowarki baterii.

VDL Futura FMD2, który w ub.r. zdobył nagrodę IBC w kategorii „Ekonomia”, znany jest ze swej wysokiej efektywności. Obecnie jest on produkowany w nowej wersji o długości 13,45 m. Pojazd jest idealnym rozwiązaniem dla przewozów turystycznych oraz typu intercity. Jedną z jego zalet jest niska masa własna przekładająca się na oszczędności w zużyciu paliwa.

Volvo Polska z dumą ogłasza oficjalne uzyskanie certyfikacji Top Employers Institute za swoją wyjątkową politykę zatrudnienia. 

Wystawy

18
 

Silniki Diesla o średniej i małej pojemności skokowej wydają się być optymalnym rozwiązaniem dla układów napędowych spełniających Euro-6.

VDS pod względem budowy jest równoległym układem klasycznej przekładni kierowniczej wspomaganej hydraulicznie oraz silnika elektrycznego pełniącego rolę dodatkowego wspomagania.

Sklepik

36
 

Panorama firm

46
 

Spółka ze Śremu bynajmniej nie jest firmą stricte transportową, gdyż usługi, które świadczy autobusami miejskimi, podmiejskimi, turystycznymi i busami to tylko wycinek prowadzonej przez nią działalności.

Sonda

48
 

VI Ogólnopolska Konferencja Branży Turystyczno-Transportowej, która odbyła się w grudniu ubiegłego roku w Krakowie, była doskonałą okazją, by porozmawiać z prelegentami na temat kondycji polskiego transportu pasażerskiego.

Turystyka

50
 

W Weronie, podobnie jak w innych włoskich miastach dla autokarów wyznaczono strefę ograniczonego ruchu.

Kulisy transportu

52
 

Kierowcy kontrolowani są przez różnorakie uprawnione do tego służby, nie tylko policję i ITD. Dlatego zatrzymanie przez nich pojazdu w zasadzie już nikogo nie dziwi. No, chyba, że o dokumenty poprosi… umundurowana kobieta.

Samouczek

54
 

Zestaw pytań przygotowany dla kierowców na kwalifikację wstępną jest dobrą okazją do powtórki, którą polecamy również innym kierowcom.

Żartem

55
 

Prenumerata

56
 

Krzyżówka

58
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...