Spis treści nr 03/2016 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

 Marka Autosan powraca, a Solaris świętuje swoje 20-lecie. Te informacje optymistycznie nastrajają do lektury bieżącego wydania, jednak dla zachowania równowagi kilka spraw dręczących polskich przewoźników. Transportowcy obawiają się następstw ustawy, która powinna być przegłosowana w sejmie przed 2017 r., o czym piszemy m.in. w „problemach”. Tematy związane ze zmianą zasad organizowania połączeń komunikacyjnych pochłonęły znaczną część konferencji towarzyszącej pierwszej edycji Warsaw Bus w Nadarzynie. Wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku polscy przewoźnicy nie będą się koncentrować na rozbudowywaniu swego taboru. Szkoda, bo jest w czym wybierać. Nowościami sypnęło w sektorze turystycznym oraz intercity. Niektóre z nich można było oglądać w Nadarzynie, gdzie miała miejsce pierwsza edycja wystawy Warsaw Bus. Do Warsaw Expo przybyli także przewoźnicy zainteresowani kupnem używanych autobusów (…taki jest nasz rynek) i nie zawiedli się. Ofertę używanych autobusów przedstawiła m.in. spółka EvoBus Polska w ramach Bus Store.

Rozmowa z Krzysztofem Wójcikiem z Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, Sekcja Logistyki

Prezentacja

8
 

2-osiowy „9700” otrzymując VDS, zyskał na kulturze pracy układu kierowniczego, ale także stał się mniej podatny np. na sprężystość opon wpływającą na ruchy nadwozia podczas jazdy.

Aktualności

14
 

1 kwietnia 2016 r. przedsiębiorstwo „Autosan” zyskało nowego właściciela, którym jest Autosan Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

„Nasza wizja: zero emisji” – pod tym hasłem rozpoczęły się wczoraj w Hanowerze jazdy testowe trzech autobusów Solaris Urbino 12 electric nowej generacji. W oficjalnej inauguracji wydarzenia wzięli udział przedstawiciele hanowerskiego przedsiębiorstwa komunikacji publicznej üstra, producenta Solaris Bus & Coach, obecnych było również wielu zaproszonych gości, na czele z dr Barbarą Hendricks, Minister Środowiska Republiki Federalnej Niemiec.

Wolica - jeden z największych polskich przewoźników autobusowych, firma Raf Trans Sp. z o.o. z Warszawy, w dniu 21 marca 2016 r. odebrała symbolicznie aż 60 autokarów Mercedes-Benz Tourismo oraz 3 pojazdy marki Setra.

Pod koniec marca br. dwadzieścia pięć nowoczesnych niskopodłogowych autobusów miejskich Scania Citywide Euro 6 zostało oddanych do użytku firmie Warbus Sp. z o.o.

Targi

20
 

Pierwsza edycja wystawy zorganizowanej w podwarszawskim centrum wystawienniczym Ptak przyciągnęła liczne grono przedstawicieli branży autobusowej.

37
 

W poznaniu zakończyły się największe w Środkowo-Wschodniej Europie Targi Techniki Motoryzacyjnej, podczas których wystawcy prezentowali liczne nowości produktowe.

Wydarzeniem towarzyszącym targom Silesia-Komunikacja była debata zorganizowana przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Gliwice i Expo Silesia pt. „Elektryczne i hybrydowe autobusy jako sposób na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska w mieście”.

Silesia-KOMUNIKACJA

45
 

Klub

26
 

Decyzją największych organizacji transportowych: IRU i UICR ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego, który w każdym roku będzie zawsze w drugi piątek maja.

Sklepik

36
 

Po raz drugi z rzędu na najwyższym stopniu podium ogólnopolskiego konkursu „Wielkopolski Kierowca Zawodowy” w kategorii autobusowej stanął Wojciech Klarzyński, na co dzień kierowca MPK Poznań.

1 stycznia 2017 r. ma wejść w naszym kraju Ustawa o transporcie publicznym, która wprowadza m.in. nowe systemy organizacji komunikacji i finansowania przewozów.

Koncepcyjny model zademonstrowany na IAA 2014 szokował innowacyjnością, ale nie na długo. Iveco sukcesywnie wdraża nowe rozwiązania. Silnik o pojemności 2,3 l przeżywa drugą młodość.

Samouczek

45
 

Kilka pytań do powtórki z testów na kwalifikację wstępną

W bieżącym roku EvoBus Polska oczekuje stabilizacji sprzedaży, która w 2015 r. zakończyła się wynikiem 135 autobusów o DMC powyżej 8 t.

WTC Sp. z o.o. Sosnowiec należący do Grupy DBK dołączył do sieci autoryzowanych serwisów VDL Bus & Coach Polska sp. z o.o. aby wspierać ją w regionach na południu Polski.

Panorama firm

50
 

Może trudno w to uwierzyć, że Wojciech Kahan, zanim zajął się transportem osób, przez 30 lat był w kościele organistą. Ale jak sam mówi, w życiu miał zawsze dwie pasje: muzykę i motoryzację.

Historia

52
 

22 marca minęło dwadzieścia lat od momentu, w którym z fabryki w Bolechowie k. Poznania wyjechał pierwszy niskopodłogowy autobus miejski Przedsiębiorstwo tworzyło wówczas 36 osób, dziś jest ich 2500.

Żartem

55
 

Prenumerata

56
 

Krzyżówka

58
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...