Spis treści nr 04/2016 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

od redakcji

5
 

Komunikacja miejska musi przygotować się na duże zmiany, jeśli zapowiedzi producentów autobusów się potwierdzą. Dziś już zostało sprawdzone, że napędy bezemisyjne (elektryczne) są nie tylko przyjazne środowisku, ale także pozwalają zmniejszać koszty eksploatacji. Mercedes-Benz, który zasłynął, doskonaląc klasyczne układy napędowe, na razie zapowiedział rozwój platformy e-mobility, ale wcale nie przestał zaskakiwać. Autonomiczny Future Bus Mercedesa, którego premiera odbyła się kilka dni temu, może odmienić znane oblicze miejskiej komunikacji, ukazując nowe możliwości pojazdu, jakim jest autobus.

Kurczące się szeregi jednej z najstarszych organizacji zrzeszających pracodawców transportu publicznego spowodowały, że przestała ona być liczącym się partnerem w tzw. dialogu społecznym.

Prezentacja

8
 

W czasie pomiarów zużycia paliwa ciężar całkowity Lion’s City nieco przekroczył 15 t, natomiast jazda odbywała się na przedmieściach Monachium. Autobus zatrzymując się na przystankach i otwierając drzwi, pokonał dystans ok. 103 km.

Continental – oficjalny sponsor UEFA EURO 2016™ – wyposażył autokary reprezentacji narodowych biorących udział w rozgrywkach w specjalne opony autokarowe Conti Goal HA3. Unikatowe opony wyprodukowane z wykorzystaniem zaawansowanych technologii mieszanek gumowych mają z założenia zapewnić drużynom komfortową i bezpieczną podróż podczas piłkarskiego święta.

Z okazji jubileuszu 40-lecia biura podróży Biendl Reisen firma odebrała kolejny autokar Neoplan, tym razem dwupokładowy czerwony Skyliner. Jest to już siedemdziesiąty piąty Neoplan w historii tego przedsiębiorstwa.

13 czerwca 2016 r. została podpisana w Gdańsku umowa na zakup 21 niskopodłogowych autobusów marki Mercedes-Benz Citaro. Autobusy dostarczy firma EvoBus Polska.

Polski właściciel floty Sindbad, jeden z największych przewoźników na międzynarodowych liniach dalekobieżnych, poszerza swoją flotę o 26 autokarów z serii Setra TopClass 500 oraz ComfortClass 500.

Nowości

17
 

Future Bus z funkcją CityPilot jest dziełem, do wykonania którego wykorzystano szereg rozwiązań pochodzących z platformy pionierskich technologii Mercedesa.

Decyzją o elektryfikacji układów napędowych autobusów miejskich były prezes firmy Solaris Bus & Coach Krzysztof Olszewski wyprzedził koncerny autobusowe obecnie rozwijające technologie bezemisyjnych napędów.

Informacje

 

VDL Futura FDD to nie jest tani środek transportu, ale o jego popycie decydują parametry użytkowe oraz atrakcyjna linia nadwozia. Prezentowany egzemplarz trafił do poznańskiego firmy OSKAR.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła podczas prezentacji na Politechnice Warszawskiej program e-Bus, którego celem jest stworzenie polskiego autobusu elektrycznego.

Wiosenne Spotkania w Sadach odbywają się corocznie. Przez dziewięć lat dominowali tutaj autobusowi specjaliści, przedstawiciele biur podróży czy reprezentanci firm komunalnych.

 

28 czerwca 2016 r. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach ogłosiło przetarg na dostawę dziewięciu fabrycznie nowych niskopodłogowych 2-osiowych autobusów komunikacji miejskiej.

Megabus ofiarą Brexitu

 

Dzięki przejęciu kontynentalnej sieci brytyjskiego konkurenta megabus.com niemiecki FlixBus wyrasta na największego europejskiego przewoźnika autokarowego w historii.

Samouczek

23
 

Dzisiaj w pytaniach z testu na kwalifikację wstępną rodzaje przewozów osób.

Wydawnictwa

„Komunikacja miejska w Łodzi 1898-2013”

25
 

Klub

26
 

Z uwagi na Światowe Dni Młodzieży i Mistrzostwa Świata w Finlandii tegoroczne spotkania ograniczą się tylko do zjazdu w Poźrzadle przy „starej dwójce”, czyli obecnie dk 92.

Reportaż

40
 

Spotkanie zorganizowane w ramach Wrocław Global Forum było poświęcone technologiom wykorzystywanym przez Volvo i 3M przyczyniającym się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

Kontrole

44
 

Tym razem nie z początkiem roku, ale 1 czerwca w Krakowie odbyło się spotkanie Społecznej Rady Konsultacyjnej przy Małopolskim Wojewódzkim Inspektorze Transportu Drogowego.

Panorama firm

46
 

W 1995 r. została zarejestrowana firma „Zarobkowy przewóz osób autobusami Janusz Andrzej Gąsior i Bożena Sadoch spółka cywilna”. Nazwa BAGS początkowo była nazwą nieformalną i powstała od inicjałów wspólników.

Od lat przyciąga rzeszę turystów, w minionym 2015 roku Kraków odwiedziło ponad 10 mln turystów. Z badań wynika, że aż 45% dotarło do grodu Kraka autobusem turystycznym lub liniowym.

Kulisy transportu

50
 

nominowanych do nagrody „Anody” w kategorii „wyjątkowy czyn” był Grzegorz Górski, kierowca autobusu w MZK w Warszawie.

Targi

Transexpo 2016

51
 

Historia

52
 

Volkswagen Transporter T3 swoją premierę miał w maju 1979 r. Podobnie jak w modelu T2 silnik umieszczono z tyłu pojazdu i był on chłodzony powietrzem lub cieczą.

Bezpieczeństwo

54
 

Mimo że potencjalnie świadomi jesteśmy tego zagrożenia, to na co dzień go bagatelizujemy, wychodząc z założenia, że nas na pewno nie okradną, bo przecież koło nas jest tyle innych osób.

 

Żartem

55
 

Prenumerata

56
 

Krzyżówka

58
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...