Spis treści nr 05/2016 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Rozmowa z Dariuszem Tarnawskim, prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Osobowych

Prezentacja

8
 

Wygląd zewnętrzny wyraźnie odróżnia nowe Conecto od swego poprzednika. W grę wchodzi większa wysokość i długość, jak również detale decydujące o stylistyce nadwozia.

Nowości

14
 

Premiera miejskiego autobusu Mercedes-Benz Conecto w Polsce to wydarzenie bezprecedensowe i w pełni uzasadnione.

Rozwój napędów bezemisyjnych będzie realizowany w oparciu o doświadczenia koncernu VW i własne. Lew chce kontynuować produkcję pełnej gamy autobusów.

Aktualności

16
 

Według raportu opracowanego przez TNS Polska na zlecenie firmy Michelin ok. 30 proc. kierowców nie wie, jaki powinien być prawidłowy poziom ciśnienia w oponach ich samochodów. Michelin prowadzi kampanię edukacyjną „Ciśnienie pod kontrolą”, w której edukuje i przypomina, dlaczego prawidłowo napompowane opony są tak istotne dla bezpieczeństwa na drodze.

20 września br. miało miejsce uroczyste podpisanie umowy pomiędzy przedstawicielami Volvo Bus Corporation a Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu na dostawę 35 miejskich autobusów hybrydowych marki Volvo.

28 sierpnia 2016 r. firma MAN Truck & Bus Polska otrzymała certyfikat potwierdzający spełnienie normy ISO 9001:2008. Jednostką certyfikującą jest TÜV SÜD Management Service GmbH.

Elektryczny autobus został wyżej oceniony niż jego odpowiednik napędzany silnikiem spalinowym. Słowa założyciela firmy Solaris Bus & Coach znalazły potwierdzenie.

20 września 2016 r. przedstawiciele Solaris Bus & Coach SA i PKM Sosnowiec podpisali umowę na dostawę nowych Urbino 12, które wyjadą na ulice miasta na początku 2017 r.

6 września 2016 r. w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu odbyły się wielkopolskie obchody Święta Inspekcji Transportu Drogowego.

Wyróżniony tytułem „Bus of the Year 2017” Solaris Urbino 12 electric – nowej generacji niskopodłogowy autobus o długości 12 m i 30 miejscach siedzących, wyróżniają m.in. baterie o pojemności 240 kWh oraz dwa systemy ładowania.

Continental w zimowej ofercie do autobusów i autokarów poleca opony, które zapewnią bezpieczną jazdę w każdych warunkach – po śniegu, błocie czy po oblodzonej drodze.

Firma Inter Car, autoryzowany serwis samochodów osobowych i ciężarowych m.in. marki MB, od września br. poszerzyła swą ofertę o naprawy i obsługi gwarancyjne autobusów sprzedawanych przez spółkę EvoBus.

Technika

25
 

Groeneveld, znany dostawca urządzeń do automatycznego smarowania i dozowania oleju silnikowego, zadomowił się także w branży autobusowej.

 

klub

26
 

Końcówka lata była dla nas świetną okazją do wielu spotkań.

Konkurs

36
 

Co dwa lata największa w świecie organizacja kierowców zawodowych UICR organizuje mistrzostwa. Tegoroczna, jubileuszowa edycja miała miejsce w Finlandii, w miejscowości Jyväskylä Paviljonki.

W okresie styczeń-lipiec br. krajowi przewoźnicy zarejestrowali łącznie 1203 nowe autobusy – wszystkie o DMC powyżej 3,5 t. To wynik o 198 szt. wyższy niż rok wcześniej (+19,7%).

O ile rok 2015 okazał się rekordowy dla polskiego rynku używanych autobusów, tak pierwsza połowa 2016 r. wypada poniżej zeszłorocznego poziomu. Różnica jest jednak minimalna.

Problemy

48
 

To już trzecie sympozjum organizowane cyklicznie przez PSBS działające w Polsce od kilkunastu lat.

Samouczek

49
 

Pytania na kwalifikację wstępną zawierają również pytania dotyczące komunikacji publicznej. Polecamy powtórkę kierowcom tras lokalnych, regionalnych, jak i międzynarodowych.

Panorama firm

50
 

Wrocławska firma Eltur na rynku polskich touroperatorów działa od ponad ćwierćwiecza, gdyż powstała we wrześniu 1989 r. jako spółka cywilna.

Volkswagen T5 – na pierwszy rzut oka wygląda podobnie jak inne modele, które na co dzień widujemy na drogach. Wystarczy jednak zaglądnąć do jego wnętrza, by przekonać się, że mamy do czynienia z samochodem niezwykłym.

 

Kulisy transportu

54
 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Samochodu Zarząd Transportu Miejskiego oraz największy prywatny przewoźnik w stolicy, Mobilis, promowali komunikację autobusową i prezentowali jej efektywność.

Żartem

55
 

Prenumerata

56
 

Krzyżówka

58
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...