Spis treści nr 06/2016 Zamów numer

 

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Wystawa IAA zgromadziła niemal całą branżę autobusową Europy, a także chińskich producentów zaangażowanych w rozwój technologii napędów elektrycznych. W Hanowerze jedna z większych hal była zajęta wyłącznie przez producentów autobusów, ale najwięksi z nich, tzn. Daimler, Iveco, MAN Truck & Bus, Volvo, Scania prezentowali swoje pojazdy razem z ciężarówkami. Na terenach otwartych można było wypróbować elektryczne autobusy lub skorzystać z usług wewnętrznej komunikacji obsługiwanej przez jednostki wyposażone w tzw. alternatywne napędy.

Rozmowa „PT Bus” z Markiem Opowiczem – prezesem zarządu firmy Autosan Sp. z o.o.

Prezentacja

8
 

FDD2 standardowo posiada AEBS, Advanced Emergency Braking System (układ awaryjnego hamowania) reagujący na wolno poruszające się przed nim obiekty. W standardzie występują także ESP oraz LDWS (asystent linii).

 

Aktualności

14
 

Podczas wystawy Euro Bus Expo, która odbyła się w Birmingham w dniach 1-3 listopada 2016 r., firma VDL Bus & Coach zaprezentowała pierwszy egzemplarz piętrowej Futury FDD2-141 z kierownicą po prawej stronie; został on dostarczony firmie Galleon Travel w Essex (Wielka Brytania) pod koniec listopada 2016 r.Jesteśmy dumni, mogąc zaoferować najnowszy model z rodziny Futura operatorowi działającemu w Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz pewni, że zajmie on czołową pozycję na rynku w sprzedaży dwupokładowych autokarów – powiedział Karl Moseley z firmy Moseley, dystrybutora produktów VDL Futura w Wielkiej Brytanii.

Polonus Warszawa dołącza do SuperPKS i będzie trzecim z przewoźników zrzeszonych w ramach tego projektu. Rekomendowanym dostawcą taboru i partnerem projektu jest Scania, która będzie sprzedawać, leasingować lub wypożyczać autobusy operatorom w zależności od ich możliwości finansowych.

Volvo i ABB wprowadzają na rynek stację ładowania elektrycznych autobusów bazującą na otwartym interfejsie OppCharge. Umożliwia on współpracę elektrycznych autobusów oraz stacji ładowania wyprodukowanych przez różnych producentów. Projekt ma ułatwić wprowadzenie systemów autobusów elektrycznych w miastach na całym świecie.

W pierwszej połowie października br. firma Solaris i stołeczny przewoźnik z Łotwy Rigas Satiksme podpisali umowę na dostawę 10 niskopodłogowych trolejbusów z wodorowym ogniwem paliwowym zwiększającym zasięg. Innowacyjne rozwiązanie będzie wykorzystywane na odcinkach niepołączonych siecią trakcyjną, na których pojazdy będą napędzane wyłącznie energią pochodzącą z baterii. Kontrakt zakłada również opcję uzupełnienia zamówienia o 10 autobusów elektrycznych Urbino 12 nowej generacji, także wyposażonych w wodorowe ogniwa paliwowe. Pierwszy Solaris wyjedzie na ulice Rygi na przełomie 2017 i 2018 roku.

Praga kontynuuje swoje megatesty na lotniskowej linii. Po CapaCity L teraz sięga po największy kaliber – najdłuższy w Europie autobus miejski, czyli podwójnie przegubowy AGG 300.

Pierwsza edycja Międzynarodowych Targów B2B Busworld Rosja, przy wsparciu wystway Autotrans, została zorganizowana w dniach 25-27 października 2016 r. w Crocus Expo.

 

Nowy podmiot – pod szyldem PKS Białystok – ma zacząć działać od 1 stycznia 2017 r. Związkowcy z Suwałk i Zambrowa zapowiadają strajk, jeśli do tego dojdzie.

Podkarpacki przewoźnik w ofensywie. Podczas Dni Otwartych VDL, 4 listopada, firma podpisała kontrakt o wartości ponad 19 mln zł na zakup aż 16 autobusów.

Neobus Polska został wyróżniony prestiżową nagrodą „Przewoźnika Roku 2016” na Gali Wiktoria.

 

7 października br. MAN Bus w Starachowicach zaprezentował jeden z pierwszych zmontowanych w całości w zakładzie niskopodłogowych autobusów MAN Lion´s City.

Hanower zgromadził niemal całą branżę autobusową Europy, a także chińskich producentów zaangażowanych w rozwój technologii napędów elektrycznych.

Klub

26
 

Tegoroczne przygotowania do MŚ UICR przebiegły pomyślnie, a pomoc i finansowo-organizacyjne wsparcie naszych sponsorów pozwoliło nam na wyjazd do Finlandii.

 

XIII Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO, które odbyły się w dniach 11-13 października 2016 roku w Kielcach, potwierdziły dobrą koniunkturę w branży.

W Kielcach autobusy dominowały, jednak w bocznych halach kompleksu TransExpo widać było pokaźną ilość sprzętu pomocy drogowej, stanowiącego część Hol-Expo, czyli Targów Polskiej Pomocy Drogowej.

Panorama firm

44
 

Firma pracuje w oparciu o kilka spółek i w każdym roku wykazuje rentowość na poziomie kilku lub kilkunastu milionów złotych. Dzięki tej zapewnionej stabilności nowe autokary są finansowane ze środków własnych.

 

Problemy

46
 

Podstawą prawną do opodatkowania przewozów pasażerskich w obszarze Unii Europejskiej są przepisy prawne dyrektywy 2006/112/WE rady z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

 

Mimo że stan techniczny autobusów przewożących dzieci do szkół cały czas ulega poprawie, to niestety nadal zdarzają się przypadki, gdy pieniądz wygrywa z bezpieczeństwem i zdrowym rozsądkiem.

 

Poruszony temat wywołał duże zainteresowanie oraz przyczynił się do rozpoczęcia serii artykułów na łamach „PT BUS”, a zebrane informacje stały się materiałem wyjściowym do przygotowania niniejszej analizy.

Spis za rok 2016

54
 

Żartem

55
 

Prenumerata

56
 

Krzyżówka

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...