Spis treści nr 01/2017 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

 Obszerną część bieżącego wydania poświęcamy podsumowaniu ubiegłorocznej sprzedaży autobusów w Polsce. Statystyki potwierdzają duże ożywienie w turystyce oraz w transporcie miejskim, natomiast w przewozach międzymiastowych właściwie bez zmian. Popyt na autobusy typu intercity jest niewielki, ale w końcówce 2016 r. kilku importerów odnotowało sprzedaż kilku tego typu nowych jednostek spełniających Euro-6. Oby to był początek przełamania na polskim rynku, zalewanym przestarzałymi pojazdami zatruwającymi środowisko naturalne i obniżającymi poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Producenci autobusów mają do zaoferowania konkretne proekologiczne rozwiązania, o czym m.in. rozmawialiśmy z Krzysztofem Gawrońskim, dyrektorem sprzedaży autobusów MAN Truck & Bus Polska w dniu jego wizyty złożonej władzom Krakowa.

wywiad

6
 

Rozmowa „PT Bus” z Krzysztofem Gawrońskim, dyrektorem sprzedaży autobusów firmy MAN Trucks & Bus Polska

W styczniowym wydaniu „Polskiego Trakera” zainaugurowaliśmy nasze coroczne konkursy na „Ciężarówkę Roku 2017” i „Najlepszą Stację Paliwową Roku 2017”.

Nowy model międzymiastowego MAN-a został zaprojektowany do eksploatacji zgodnie z wymagającymi normami Euro-6 oraz stosownie do zmieniających się uwarunkowań w transporcie publicznym.

Aktualności

16
 

Volvo zaprezentowało największe na świecie podwozie autobusowe na wystawie FetransRio w Rio de Janeiro (Brazylia). Volvo jest wiodącym dostawcą autobusów jeśli chodzi o systemy transportu z wysoką zdolnością przewozową pasażerów – Bus Rapid Transit (BRT). Nowy autobus Gran Artic 300 z dwuprzegubowym podwoziem ma 30 metrów i może przewieźć do 300 pasażerów.  

Pierwsza linia autobusowa z bezprzewodowym (indukcyjnym) ładowaniem
na przystanku jest testowana w Szwecji. Nowy autobus Scania z elektrycznym napędem hybrydowym będzie obsługiwał komunikację w Södertälje w ramach rozwoju nowych, bardziej zrównoważonych środowiskowo rozwiązań dla miejskiego transportu publicznego.

Na początku roku gdyńską flotę autobusową zasiliło osiem ekologicznych autobusów Solaris. Wydarzenie to uświetnili przedstawiciele władz lokalnych oraz mediów. Nowoczesne i komfortowe pojazdy zamówione zostały przez konsorcjum Meteor, Irex-1 oraz Irex-3, które wygrało przetarg rozpisany przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Autobusy będą obsługiwać dwie z najdłuższych gdyńskich tras.

Premiera z 2016 r. w klasie MIDI – nowy Solaris Urbino 10,5 został zakupiony przez dwóch europejskich przewoźników

Bezpieczeństwo

20
 

W gościnnych progach Zamku Joannitów w Łagowie przedstawiciele służb i operatorów autostradowych dyskutowali o roli i potrzebie istnienia policji autostradowej.

Zima to pora roku, która nie rozpieszcza kierowców. Opady śniegu albo, co gorsza, marznącego deszczu są nie tylko powodem utrudnień na drodze, ale licznych wypadków spowodowanych przez poślizg.

Technika

22
 

Napędy elektryczne, autonomiczne pojazdy, kontrolowane spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej oraz LED znajdują się w nurcie rozwoju techniki stosowanej w pojazdach samochodowych.

19 grudnia 2016 r., tuż przed świętami, w Berlinie zginął nasz klubowy kolega, śp. Łukasz Urban (SKPT 2073), kierowca uprowadzonej przez terrorystę ciężarówki, którą następnie staranował bożonarodzeniowy jarmark.

Już dziś zapraszamy na stoiska „Polskiego Trakera” podczas imprez targowych i innych wszystkich, którzy mają chęć się z nami spotkać lub np. wstąpić w szeregi naszego klubu.

rynek

36
 

W 2016 r. odnotowaliśmy w Polsce sprzedaż 1987 szt. nowych autobusów, czyli o 14% więcej niż przed rokiem. To przede wszystkim zasługa minibusów i autobusów turystycznych.

Polski rynek używanych autobusów sprowadzanych z zagranicy znalazł się w 2016 r. w lekkiej defensywie i po raz pierwszy od 2012 r. odnotowaliśmy tutaj spadek rejestracji o 6,5%.  

Jednym z wymogów prowadzenia działalności w zakresie transportu drogowego osób i rzeczy oraz otrzymania licencji na transport jest posiadanie dobrej reputacji przez wskazane przepisami osoby.

Jest lepiej, ale…

52
 

30 listopada ub.r. w krakowskim Ośrodku Przygotowań Olimpijskich „Kolna” w Krakowie odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Branży Turystyczno-Transportowej.

Od 1 stycznia 2017 r. w Austrii obowiązuje płaca minimalna.

Panorama firm

50
 

Mimo że firma zajmuje się głównie transportem pasażerskim, to bynajmniej nie jest to jedyny rodzaj prowadzonej przez nich działalności. Swoistym uzupełnieniem jest również powrót do przewozu towarów.

Samouczek

54
 

Oprócz pytań z zakresu przepisów drogowych czy transportowych w testach na kwalifikację wstępną znajdują się również inne. Spróbujcie na nie odpowiedzieć.

Żartem

55
 

Prenumerata

56
 

Krzyżówka

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...