Spis treści nr 03/2017

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Wzmożona aktywność w branży przewozów turystycznych odbija się w statystykach sprzedaży nowych autobusów. Producenci nie próżnują, bo zamówień przybywa, a ponadto od października 2017 r. zaczyna obowiązywać norma ECE R66.02 określająca odporność szkieletu autobusu na boczne przewrócenie. Zapowiada się urodzaj nowości i premier, których kulminacji spodziewamy się na wystawie Busworld organizowanej po raz ostatni w Kortrijk. Konferencje przygotowywane przez producentów autobusów specjalnie przed tą najważniejszą w Europie branżową wystawą z czasem przeszły do tradycji. Daimler należy do wystawców kultywujących tę tradycję, jednak tym razem niemiecki koncern autobusowy dokonał odstępstwa, prezentując nowy model Tourismo. Najnowszy z Mercedesów przedstawiamy na naszych łamach.

Rozmowa „Polskiego Trakera Busa” z Bartłomiejem Wanickim, przedstawicielem Grupy Wanicki, generalnym importerem autokarów marki Irizar w Polsce.

Prezentacja

8
 

Tourismo w najdłuższej wersji nadwozia RHD L może pomieścić do 59 foteli pasażerskich, jednak odkąd Unia podniosła DMC autobusu dwuosiowego, rośnie popyt na jednostki o długości 13 m mieszczące ok. 55 foteli.

Zakłady produkcyjne Groeneveld Group spełniają kryteria normy najwyższej jakości.

Czterdzieści 12-metrowych Solarisów Urbino wyjechało na ulice Częstochowy 5 kwietnia 2017 r.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wspólnie z premier Beatą Szydło przecinając wirtualną wstęgę, otworzyły polskie stanowisko na międzynarodowych targach Hannover Messe, trwających od 23 do 28 kwietnia br. w Hanowerze. 

Obowiązująca od października 2017 r. norma ECE R66.02 stała się okazją do modernizacji autokaru MAN Lion’s Coach. Efekt tych działań znacznie wykracza poza samo usztywnienie szkieletu. Nowy autokar MAN Lion’s Coach zostanie po raz pierwszy zaprezentowany na targach Busworld 2017 w Kortrijk.

23 maja 2017 r. odbyło się ostatnie spotkanie zespołu do spraw opracowania projektu ustawy o zmianie Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, w którym uczestniczył Jerzy Szmit, podsekretarz stanu w MIiB.

O skomentowanie projektu Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym poprosiliśmy Zdzisława Szczerbaciuka – prezesa zarządu PIGTSiS oraz Dariusza Tarnawskiego – prezesa OSPO.

Wystawy

22
 

Motorem napędowym śląskiej wystawy jest tamtejsze środowisko biznesowe integrujące swoje działania w obrębie własnego regionu. Z czasem Silesia przekształciła się w miejsce spotkań, wymiany doświadczeń i zawierania umów.

Druga edycja wystawy zorganizowanej przez Ptak Warsaw Expo przyciągnęła spore grono firm z branży pojazdów użytkowych oferujących nowe produkty, a także używane.

9 maja 2017 r. spółka MZA Warszawa otworzyła dwie oferty w przetargu na dostawę w formie leasingu finansowego 10 szt. autobusów elektrycznych. To już trzeci stołeczny kontrakt na elektrobusy, który w sumie ma wynieść 30 szt.

Podczas warszawskiej konferencji „e-Bus. Praktyczne aspekty elektryfikacji transportu publicznego” pojawiła się informacja, że Ministerstwo Rozwoju chce  wprowadzić odgórną prewencję finansowania pojazdów z napędem elektrycznym.

26.04.1967 r. zjechał z taśmy montażowej pierwszy autokar Neoplan Skyliner. Ten pierwszy na świecie autokar dwupokładowy ma bardzo bogatą historię.

Postępująca elektryfikacja i skierowanie głównego strumienia pieniędzy z Unii na zakup autobusów elektrycznych i hybrydowych spowodowały zmiany w podejściu firmy PGNiG do firm transportowych.

Klub

35
 

O Mistrzostwach Świata Kierowców Zawodowych UICR, zwłaszcza członków SKPT, nie trzeba informować, bowiem na łamach „PT” oraz stronie skpt.eu znajdują się relacje z poszczególnych edycji.

Podczas gdy w pawilonie Sobiesław Zasada Centrum odbywały się obrady, tuż obok na torze 28 kierowców zmagało się w konkursie na „Najlepszego Wielkopolskiego Kierowcę Zawodowego”.

Już po raz drugi, dzięki przychylności właścicieli kompleksu Port Radomsko, obchody Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego miały miejsce w specjalnie wydzielonej strefie na parkingu przyległym do centralnego budynku.

W dniach 22-24 marca, w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo, odbyła się II edycja Targów Transportu Publicznego Warsaw Bus oraz premierowa impreza – Międzynarodowe Targi Transportu Spedycji i Logistyki.

„Poznań jest bezsprzecznie, najważniejszym miejscem targowym, jeśli chodzi o targi motoryzacyjne” Stanisław Dojs, Volvo Car Poland. I tymi słowy rozpoczniemy podsumowanie ósmej edycji Poznań Motor Show.

Rynek

45
 

W marcu br. ponownie odnotowaliśmy w Polsce rekordową sprzedaż nowych autobusów niż rok wcześniej. Dzięki temu po raz pierwszy w tym roku skumulowany wynik osiągnął mocny plus.

Panorama firm

52
 

Krakowska firma Delta Transport na rynku przewozów pasażerskich zaczęła działać w latach 90. ubiegłego wieku, a wszystko zaczęło się od powołania do życia biura podróży Delta Travel.

Żartem

55
 

Prenumerata

56
 

Krzyżówka

58
 
 

W bieżącym m.in.:

 • wywiad z Bartłomiejem Wanickim – Grupa Irizar,
 • prezentacja – MB Tourismo,
 • projekt Ustawy OPTZ – komentarze,
 • Targi SilesiaKOMUNIKACJA,
 • powstanie polski e-BUS,
 • konkurs Wielkopolski Kierowca Zawodowy,
 • obchody Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego,
 • wystawy – Ptak Warsaw Expo,
 • polski rynek autobusów w I kwartale,
 • polscy przewoźnicy wracają do gazu?
 • panorama firm – Delta Transportl.
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...