Spis treści nr 04/2017 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od Redakcji

5
 

 Polscy przewoźnicy kupują coraz więcej nowych autokarów. Statystyki pokazują tendencję wzrostową, która pod koniec tego roku może zaowocować rekordowym wynikiem, o czym piszemy w rubryce Rynek. Stosunkowo wysokim popytem na rynkach europejskich cieszą się autokary dwupokładowe, wykorzystywane m.in. do obsługi regularnych połączeń międzymiastowych. Nowy model dwupokładowej Setry został opracowany z myślą zarówno o najwyższym standardzie podróżowania, jak i popularnych przewozach pasażerskich. Zastosowany w nim system ABA 4 oraz Side Guard Assist to awangarda bezpieczeństwa czynnego, dotąd niewystępująca w autobusach.

Wywiad „Polskiego Trakera BUS-a” z dr. inż. Alvinem Gajadhurem, głównym inspektorem Transportu Drogowego

Prezentacja

8
 

Sztuka użytkowa spełnia ważną rolę w rozwoju konstrukcji autobusowych marki Irizar. Model i6S Integral może zaoferować najwyższe parametry przewozowe w eleganckim stylu.

Do Sosnowca dotarło kolejnych siedem autobusów hybrydowych wyprodukowanych dla PKM Sosnowiec we wrocławskiej fabryce Volvo – pięć 12-metrowych Volvo 7900H oraz dwa przegubowe, 18-metrowe Volvo 7900LAH

Wrocławskie przedsiębiorstwo komunikacyjne powiększa swoją flotę o kolejne 60 autobusów z gwiazdą. Modele Mercedes-Benz Citaro zostaną wyprodukowane w fabryce w Mannheim i dostarczone do klienta do lutego 2018 r. Zamówienie jest kolejnym dużym zwycięstwem przetargowym w krótkim okresie – niedawno EvoBus Polska podpisała umowę na dostawę 80 sztuk Mercedes-Benz Conecto dla Warszawy.

Nowatorskie połączenie dwóch wariantów wykończenia zapewnia większą odporność kołnierzy nowej felgi na zużycie i dwukrotnie przedłuża jej trwałość eksploatacyjną.

Nowości

16
 

W niedalekiej przyszłości fabryka MAN-a w Starachowicach rozpocznie produkcję nowej generacji Lion’s City. Pierwsze przedseryjne egzemplarze już są testowane w warunkach normalnej eksploatacji.

„Top View” to motto premiery 5. generacji dwupokładowej Setry S 531 DT. Popyt na ten typ autokarów rośnie, więc producenci zaostrzają konkurencję – Daimler sięgnął po swe topowe rozwiązania.

Informacje

19
 

Klub piłkarski FC Porto wybrał autokar marki Neoplan i podróżuje komfortowo na dwóch pokładach.

list do PSPA

39
 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zaprezentowało 20 nowych autobusów elektrycznych. Ich dostawcą jest firma Solaris.

Po dłuższej przerwie powróciły targi FIAA w Madrycie. W tym roku wzięło w nich udział 128 wystawców, w tym silna reprezentacja z Polski. Oprócz Solarisa i firmy Ster pojawiły się: Auto-CUBY, Bus Prestige i BSPL.

Klub

26
 

Dzięki przychylności Programu Pierwszego Polskiego Radia w każdą pierwszą sobotę miesiąca tuż po północy, po pierwszych wiadomościach dnia nadawana jest specjalna audycja dla kierowców zawodowych, lecz nie tylko.

Samouczek

39
 

Do powtórki kilka pytań z egzaminu na kwalifikację wstępną związanych z czasem pracy i tachografem.

Tym razem do rozmów o charakterze społecznych konsultacji nad nowelizacją Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym dołączyli niezależni eksperci, a debacie wnikliwie przysłuchiwał się minister Andrzej Adamczyk.

Poseł Tadeusz Woźniak (PIS) spytał MIiB o szarą strefę przewozów mikrobusów. Minister Szmit odpowiedział, posługując się danymi z… 11 kontroli.

 

W czerwcu 2017 r. krajowi przewoźnicy zarejestrowali 220 nowych autobusów – wszystkie o DMC powyżej 3,5 t. To wynik o 62 szt. wyższy niż rok wcześniej (+39,2%), kiedy sprzedano 158 pojazdów.

Czerwiec to kolejny miesiąc spadku na rynku używanych autobusów w Polsce. Mimo to sytuacja jest nadal stabilna. W I połowie 2017 r. sprowadzono 1614 autobusów, czyli o 61 szt. mniej niż rok wcześniej.

Do takiego wspólnego wniosku doszli uczestnicy Społecznej Rady Konsultacyjnej, która odbyła się przy Małopolskim Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Krakowie.

 

Kulisy transportu

52
 

Krzysztof Bessert to kierowca emeryt. Ale emeryt niezwykły. Ponad 24 lata pracował w PEKAES-ie, lecz gdy skończył zawodową karierę postanowił, że dopiero teraz będzie czerpał prawdziwą przyjemność z jazdy.

Reportaż

54
 

15 lipca pracownicy spółki Mobilis wraz z rodzinami bawili się wspólnie na Pikniku Rodzinno-Sportowym zorganizowanym w Wieliczce.

 

Żartem

55
 

Prenumerata

56
 

Krzyżówka

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...