Spis treści nr 06/2017

Życzenia

 

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 
 

Wystawa Busworld w Kortrijk przeszła do historii z rekordem liczby zwiedzających, ale także z wyraźnym sygnałem od producentów deklarujących gotowość dostarczania elektrycznych autobusów.

Rozmowa „Polskiego Trakera BUS-a” z Rafałem jańczukiem, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych

Informacje

7
 

Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych obchodzi w tym roku 25-lecie działalności.

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie otrzymały właśnie w dzierżawę autobus elektryczny o długości 18 metrów – nowy Solaris Urbino 18 electric.

Szeroki udział marek MAN i Volkswagen w Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw należy odebrać jako zapowiedź aktywniejszej działalności w zakresie elektromobilności.

PSPA pyta – ambasada odpowiada

52
 

Komunikaty

53
 

Prezentacja

8
 

Legendarna marka cieszy się dużym uznaniem rynku, na którym zasłynęła nowatorskim podejściem do przewozów pasażerskich oraz nowoczesną stylistyką nadwozi autobusowych, także tych do pospolitych zastosowań.

21 listopada br. na hali produkcyjnej fabryki Autosan podpisana została umowa pomiędzy Autosan a niemiecką firmą ebe EUROPA GmbH z miasta Memmingen na dostawę autobusów marki Autosan z napędem elektrycznym. Tym samy pierwsze elektrobusy z sanockim rodowodem przestają być koncepcją a stają się faktem!

19 listopada oprócz nowych autobusów, mieszkańcy Jaworzna mieli okazję po raz pierwszy zwiedzić centrum e-mobilności, czyli zajezdnię PKM Jaworzno – jeden z najnowocześniejszych zajezdni w Europie. Jak podkreślają przedstawiciele PKM, to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Znajdują się tu podnośniki oraz ładowarki wolnego ładowania firmy Medcom, gdzie przez noc będą ładowane akumulatory autobusów.

Przegubowy MAN A40 Lions'City GL wreszcie zadebiutuje w Polsce. Okazją ku temu będą jednodniowe testy w Gorzowie Wielkopolskim. Odbędą się one w tamtejszym Miejski Zakład Komunikacji. Autobus posłuży jako wsparcie w ramach cmentarnych wzmocnień 1 listopda.

Mercedes-Benz rozpoczął odliczenie do rozpoczęcia seryjnej produkcji Citaro z całkowicie elektrycznym napędem. Aktualnie pierwsze prototypy przechodzą testy klimatyczne. Godzina zero to wrześniowe targi IAA 2018.

Wystawy

18
 

Busworld 2017 zakończył swój etap bytności w miasteczku, którego nazwa kojarzy z jedną najpopularniejszych autobusowych wystaw świata. Następna edycja w nowym miejscu i najprawdopodobniej już w nowej erze rozwoju konstrukcji autobusowych.

Klub

26
 

Zwykle kiedy kończy się rok, próbujemy go podsumować. Myślę, że jednak lepiej popatrzeć w przyszłość i mieć nadzieję na lepszy ten następny.

 

Sklepik

35
 

W czwartej edycji tego konkursu organizowanym przez firmę Renault Trucks wzięło udział ponad 2500 kierowców. Najlepsi z 29 krajów zjawili się 18 października br. w Toledo (region madrycki), by walczyć o tytuł najlepszego.

Projekt minibusa o napędzie bezemisyjnym powstał pod wpływem rynku skandynawskiego, na który Automet eksportuje większość swoich pojazdów, jak twierdzi członek zarządu firmy Piotr Leśniak.

Firma Wanicki dostarczyła dwa Irizary Integral poznańskiemu biuru podróży Funclub, które uruchamia pierwszą na świecie linię autokarową klasy biznes.

Bezpieczeństwo

46
 

W Krakowie odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące bezpieczeństwa pasażerów podróżujących autobusami, mikrobusami i tramwajami. Konferencja trwała dwa dni, a jej tematyka była bardzo szeroka i różnorodna.

W organizowanych z tej okazji uroczystościach 19 listopada 2017 r. w Zabawie k. Tarnowa wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W związku z natężonym ruchem turystycznym w okresie adwentu w Wiedniu na okres tegorocznych sobót adwentowych  władze Wiednia wprowadzają okresową strefę autokarową z ograniczonym pozwoleniem na wjazd do centrum miasta.

Żartem

54
 

Spis 2017

55
 

Prenumerata

56
 

Krzyżówka

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...