Spis treści nr 01/2018 Zamów numer

ŻYCZENIA

 

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

W statystkach sprzedaży nowych autobusów ubiegły rok zapisze się jako rekordowy. Polscy przewoźnicy unowocześniają swój tabor, konkurując na rynku europejskim oraz krajowym, na którym pojawił się konkurent dysponujący sporym kapitałem i flotą. Fliksbus rozwija swa działalność, m.in. wchodząc we współpracę z podwykonawcami.

Rozmowa z Michałem Stachurą, prezesem Autosanu

Prezentacja

8
 

Solaris, począwszy od prezentacji prototypowego Urbino 9 electric (2012 r.) do uruchomienia seryjnej produkcji elektrycznego Urbino 18, sukcesywnie przyczynia się do rozwoju elektromobilności.

7 lutego br. podczas konferencji prasowej Legii Warszawa nastąpiło uroczyste przekazanie autobusu Mercedes-Benz Tourismo.

Wystawa COMTRANS zorganizowana w Crocus Expo Center w Moskwie zgromadziła 217 wystawców z całego świata. Liczba zwiedzających była o 27% większa niż w roku 2015, a wynajęta powierzchnia przekroczyła 41 800 m².

Od 1 marca 2018 r. nowym prezesem EvoBus Polska zostanie Artur Konarski. 

Zakończona została już czwarta edycja konkursu na „Najlepszego Kierowcę Nowosądeckiej Komunikacji Miejskiej 2017 roku”.

9 stycznia 2018 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Infrastruktury, na którym MIiB ponownie przedstawiło komisji założenia do rządowego projektu ustawy o nowelizacji Ustawy z 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.

Wystawy

20
 

Od Busworld minęło kilka miesięcy, ale warto wrócić do tej jednej z najważniejszych autobusowych wystaw, bo przed nami targi w Warszawie i Kielcach.

 

Informacje

26
 

Popularność Daily w wersji ciężarowej jest bardzo dobrym prognostykiem jego sprzedaży jako minibusa. Zresztą należy pamiętać, że Iveco Daily kilkanaście lat temu był w Polsce popularnym autobusem.

Autobusy Mercedes-Benz Conecto jeżdżą już w Warszawie od pięciu lat. W 2012 r. MZA odebrały 60 sztuk takich pojazdów. Obecne dostawy były możliwe dzięki leasingowi udzielonemu przez Pekao Leasing.

 

Wdrożenie nowego MAN-a Lion’s City do seryjnej produkcji i sprzedaży jest na ostatniej prostej. Prototypy przechodzą testy.

Od 4 grudnia ub.r. trasę między Poznaniem a Warszawą obsługują dwa autokary Irizar i8 w standardzie Platinum+. To jedyne takie autobusy w Polsce.

We wrześniu br. na ulice Katowic wyruszyć ma 10 pierwszych autobusów elektrycznych. Pięć wozów przegubowych dostarczy Solaris; rywalizację o dostawy wozów krótkich wygrał Ursus.

Klub

32
 

Od składu przyszłych władz naszej organizacji i ich zaangażowania będzie zależeć to, jak kierowcy zawodowi będą odbierani nie tylko w środowisku transportowym, ale również przez całe społeczeństwo.

Polski rynek nowych autobusów zamknął rok 2017 mocnym plusem, przekraczając jednocześnie próg 2 tys. rejestracji. W grudniu poziom sprzedaży był zdecydowanie wyższy niż przed rokiem (+12,6%).

Grudzień ub.r. przyniósł dalszy spadek na rynku używanych autobusów w Polsce. Tym samym w 2017 r. sprowadzono mniej pojazdów niż rok wcześniej – o 254 szt. (-7,1%).

Bezpieczeństwo

44
 

Jednym z ważniejszych czynników jest miernik przyspieszenia, który pozwala na sprawdzenie, jak gwałtowny przebieg miało dane zdarzenie zarówno dla samej karoserii, jak i dla osób znajdujących się wewnątrz autobusu.

Panorama firm

48
 

Firma doceniana jest nie tylko przez samych klientów, ale i instytucje, czego najlepszym dowodem może być Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za „Zasługi dla rozwoju turystyki w województwie śląskim”.

 

Problemy

50
 

Każdy kraj członkowski ma prawo do indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przewozów pasażerskich w ramach 6. wytycznej Unii Europejskiej.

 

Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszył się blok dotyczący kontroli prowadzony przez funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego i policji.

 

Samouczek

51
 

Każdy kierowca autobusu wie, nie tylko do egzaminu na kwalifikacje wstępną, jakie dokumenty winien mieć ze sobą w trasie. Ale może warto powtórzyć? Poniżej kilka pytań z tego tematu.

Żartem

55
 

Prenumerata

56
 

Krzyżówka

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...