Spis treści nr 03/2018

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Bieżące wydanie naszego magazynu ukazało się nieco później, niż planowaliśmy, ale dzięki temu możemy poinformować Was o ważnych wydarzeniach dotyczących polskiego rynku autobusowego. Solaris zakończył poszukiwania partnera strategicznego, wiążąc się z hiszpańską firmą CAF, dostawcą taboru kolejowego, w tym tzw. szybkich pociągów, usług, a także producentem komponentów, infrastruktury, sygnalizatorów. Wiele wskazuje na to, że Solaris ma szansę utrzymać swoją pozycję w nurcie electromobility, w którym przybywa konkurentów. Volvo Buses deklaruje, że rozwijając technologię elektrycznych autobusów, chce stać się częścią polskiego electromobility.

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera BUS” z z Håkanem Agnevallem, prezesem Volvo Buses

Komunikaty

7
 

Nowy Tourismo debiutował na rynku rok temu, a jego sprzedaż od razu osiągnęła wysoki poziom. Popularność zapewnia mu m.in. koniunktura w przewozach turystycznych oraz dobra opinia poprzednika.

Aktualności

14
 

Założona w 1996 roku przez Solange i Krzysztofa Olszewskich firma Solaris Bus & Coach SA zatrudnia obecnie 2300 osób w swoich zakładach produkcyjnych w Bolechowie k. Poznania i w Środzie Wlkp. Produkty marki Solaris obecne są w 32 państwach w ponad 700 miastach.

Już niebawem na tarnowskie ulice wyjedzie 21 nowych autobusów Scania oraz dwie śmieciarki zasilane gazem. PGNiG Obrót Detaliczny podpisało umowę na dostawy ekologicznego paliwa gazowego CNG dla Tarnowa. Małopolskie miasto od lat konsekwentnie stawia na transport niskoemisyjny, a niedawno zdecydowało się na rozbudowę floty pojazdów napędzanych gazem ziemnym.

1 lipca 2018 roku Marc Martinez (55 l) obejmie stanowisko dyrektora zarządzającego w MAN Truck & Bus Polska. Będzie je łączył z tym samym stanowiskiem w MAN Truck & Bus Ukraina, gdzie pracuje od marca 2018 roku.

Podczas przystanku regat Volvo Ocean Race w Göteborgu w Szwecji, Volvo prezentuje specjalnie zaproszonym gościom swój pionierski autonomiczny autobus. Prototyp oparty jest na komercyjnie produkowanym elektrycznym autobusie miejskim marki Volvo, który został przystosowany do autonomicznego działania. Wydarzenie demonstracyjne ma na celu zaprezentować, jak technologia ta może przyczynić się do bezpieczniejszej i wygodniejszej podróży oraz wydajniejszego zarządzania pojazdami w zajezdni.

Nowości

20
 

Elektryczny Citaro jest częścią zintegrowanego systemu eMobility Daimler Buses. W ramach eConsultingu doradzamy klientem jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Zautomatyzowana skrzynia biegów TranXon marki ZF w standardzie, zmodernizowany silnik DAF MX oraz przekładnia główna o niskim przełożeniu – VDL zapowiada zmniejszenie zużycia paliwa min. o ok. 3%.

Motyw przewodni projektu nowych nadwozi autokarów 9900 i 9700 miał nawiązywać do filozofii Volvo działającego m.in. na rynku autobusowym – takie było założenie prac prowadzonych pod kierownictwem Dana Frykholma.

Informacje

21
 

Stan techniczny pojazdów, czas pracy i trzeźwość kierowcy bezwzględnie sprawdzają w trakcie każdej kontroli autokaru inspektorzy ITD.

 

Problemy

24
 

20 czerwca br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się kolejny projekt ustawy o zmianie Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw – z 13 czerwca 2018 r. i po raz kolejny wzbudził on niemałe emocje.

Po wyborach, które miały miejsce 19 maja br. w Krakowie, ukonstytuowały się nowe władze.

Od krakowskich eliminacji do Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych Fundacja „Pierwszopomocni” wspólnie z firmą DAF Trucks Polska na wybranych MOP-ach prowadzą szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy na drodze.

W sobotę, 19 maja br. na terenie Moto Show w Krakowie miały miejsce eliminacje do Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych.

 

W ciągu I kwartału br. – w Polsce sprzedano 628 autobusów (+78 szt./+14,2%), co jest rekordowym poziomem dla autobusowego rynku, wyższym o jedną siódmą od doskonałego wyniku z ub.r., kiedy po I kwartale rejestracje wyniosły 550 szt.

W marcu 2018 r. sprowadzono do Polski 319 szt. używanych autobusów, czyli o 21 szt. mniej niż rok temu (-6,2%).

Reportaż

44
 

Zapowiedzi lidera polskiego rynku autobusów niskopodłogowych brzmią optymistycznie, a popularność Urbino Electric, wyróżnionego tytułem „Bus of the Year”, sprzyja rozwojowi jego konstrukcji.

Bezpieczeństwo

51
 

Praca kierowcy tylko pozornie wydaje się ciekawym, prostym i dobrze płatnym zajęciem. Osoby wykonujące ten zawód dobrze wiedzą, że jest on stresujący, odpowiedzialny i często niebezpieczny.

Wystawy

52
 

Po sześciu edycjach odbywających się w obiektach Expo w Stambule wystawa Busworld Turkey przeniosła się do Izmiru, trzeciego co do wielkości miasta w Turcji ze starożytną historią nowym centrum wystawienniczym.

 

Panorama firm

54
 

Zgodnie z prowadzoną sukcesywnie od lat polityką firmy tabor zasilają autokary kupowane z rynku wtórnego, głównie od niemieckich kontrahentów, które finansowane są przez towarzystwa leasingowe.

Prenumerata

56
 

Żartem

58
 

spis

 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...