Spis treści nr 04/2018 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Volvo od wielu lat marzyło o wypuszczeniu na rynek nowego autokaru, jak to powiedział Håkan Agnevall, prezes Volvo Buses, w czasie oficjalnej premiery modeli 9900 i 9700 w Göteborgu. Pozyskano wielu specjalistów, a także przeprowadzono ankietę wśród pasażerów i kierowców, aby w końcu przedstawić udany produkt, jak można usłyszeć w opiniach wielu operatorów. Nowość oferowana jest z kompletnym pakietem Volvo Care, stosownie do wymagań współczesnego rynku, na którym utrzymuje się popyt na autokary. Szczegóły sprzedaży nowych i używanych autobusów w pierwszej połowie bieżącego roku znajdziecie w rubryce Rynek.

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera BUS-a” z pomysłodawcą i założycielem Fundacji dla transplantacji – dr. Zygmuntem Kalicińskim, kardiochirurgiem, muzykiem i społecznikiem

Prezentacja

8
 

Z wejściem nowych modeli 9000 na rynek Volvo oferuje m.in. kompletny program Volvo Care, integrujący finansowanie i serwisowanie produktu, a także Volvo Connect, umożliwiający zdalne raportowanie stanu floty.

Aktualności

14
 

Stałe i mobilne punkty kontrolne, sprawdzenia po zgłoszeniach opiekunów i organizatorów wycieczek, kontrole na głównych szlakach komunikacyjnych – Inspekcja Transportu Drogowego działania „Bezpieczny Autokar” prowadziła na terenie całego kraju. Kontrole były zintensyfikowane i dostosowane do oczekiwań organizatorów wycieczek, tak aby ograniczyć ryzyko niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

 

Inżynierowie z Biura Badań i Rozwoju firmy Solaris Bus&Coach opracowali system zdalnej diagnozy autobusów elektrycznych. Nowe rozwiązanie o nazwie eSConnect pozwoli na usprawnienie i wsparcie możliwości diagnostycznych, poprawę możliwości serwisowych oraz umożliwieni analizę specjalistycznych danych gromadzonych przez pojazdy marki Solaris. Autobusy wyposażone w system zdalnej diagnozy pozwolą producentowi na stworzenie bazy rzeczywistych danych eksploatacyjnych, umożliwiających udoskonalenie stosowanych rozwiązań.

Volvo Buses otrzymało zamówienie na cztery elektryczne autobusy Volvo 7900 od firm transportowych Bivab i Uddevalla Omnibus dla miasta Uddevalla w zachodniej Szwecji. Autobusy hybrydowe Volvo jeżdżą po mieście Uddevalla już od 2014 roku.

PKM Tychy podpisało kontrakt na dostawę 10 nowych mikrobusów. Dostawcą pojazdów będzie firma MMI Sp. z o.o. ze Zbyszewa. To największe w kraju i jedno z największych w Europie zamówienie na dostawę mikrobusów dla komunikacji miejskiej zasilanych sprężonym gazem ziemnym.

Wystawy

18
 

Busworld India 2018 w Bangalore International Exhibition Centre (BIEC) był ósmą indyjską edycją tej znanej światowej wystawy. W czasie jej trwania odbyło się wiele premier pojazdów, produktów, a także doszło do zawarcia umów.

 

Problemy

20
 

Tegoroczne wakacje były rzeczywiście gorące nie tylko z powodu serii upałów, które przetaczały się przez Polskę, ale również interpretacji kolejnego projektu ustawy o zmianie Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw z 13 czerwca 2018 r.

 

Nowości

22
 

Informacje przekazywane w trakcie premiery eCitaro dotyczyły głównie planów rozwoju elektrycznego autobusu, a także przygotowań zaplecza techniczno-serwisowego oraz wsparcia przyszłych użytkowników electromobility.

W chwili, kiedy ten numer do Was trafi, nasza reprezentacja będzie już w drodze na największą i najbardziej prestiżową imprezę w naszej branży.

 

11 lipca br. w siedzibie ZMPD odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy MEN a organizacjami będącymi sygnatariuszami Forum Transportu Drogowego w sprawie współpracy na rzecz szkolnictwa branżowego i technicznego w zawodach związanych z transportem drogowym.

 

Z uwagi na mijającą rocznicę 25-lecia powstania naszego wydawnictwa ten rok jest wyjątkowy dla „Polskiego Trakera”.

 

Układ z Schengen wprowadził zmiany także w opodatkowaniu przewozów pasażerskich. 6. wytyczna Unii Europejskiej mówi, że przewozy pasażerskie w krajach UE podlegają opodatkowaniu na podstawie przejechanych kilometrów na terenie danego kraju.

 

Trwający od kilku miesięcy proces poszukiwania inwestora dla Solarisa zakończył się sukcesem. Hiszpańska grupa CAF objęła wczoraj 100% udziałów w spółce Solaris Bus&Coach SA, która wejdzie w skład Grupy CAF.

W zeszłym roku motorem napędowym wszystkich autobusowych rejestracji w Polsce okazała się kategoria MINI (1057), która wyraźnie pokonała na tym polu segment miejski (711) szt.

Rynek autobusów używanych sprowadzanych do Polski zamknął czerwiec na minusie i skumulowany wynik jest nieznacznie poniżej zeszłorocznego poziomu.

 

Główny tabor firmy to duże autokary turystyczne, ale w firmie pomyślano o klientach, którzy chcą wynająć mniejsze pojazdy na kilkanaście osób, np. na wesela, komunie, wycieczki czy pielgrzymki.

 

Historia

52
 

Prototypowy egzemplarz, najprawdopodobniej jedyny w naszym kraju, służył początkowo jako autobus pokazowy Jelcza, po czym został zakupiony przez Kopalnię Surowców Skalnych SA ze Złotoryi.

 

Żartem

55
 

Prenumerata

56
 

Krzyżówka

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...