Spis treści nr 05-6/2018 Zamów numer

Życzenia

 

Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
oraz Nowy Rok 2019
życzymy wszystkim naszym Czytelnikom
zdrowia, szczęścia
ale i obfitości
dóbr materialnych!

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Piąte wydanie naszego magazynu ukazuje się z opóźnieniem spowodowanym m.in. spiętrzeniem terminów wystaw, które odwiedziliśmy. Warto było wybrać się do Hanoweru, bo w mijającym roku była to jedna z najważniejszych imprez i niepowtarzalna okazja do spotkań przedstawicieli branży samochodowej. Okazało się, że nasi Czytelnicy bywają na IAA i mieliśmy przyjemność z nimi porozmawiać. Pozdrawiamy Was!

Antonio Avenoso – dyrektor Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC).

Prezentacja

8
 

VDL Futura z nowym układem napędowym wygląda podobnie jak poprzedni model, jednak istotne różnice pojawiają się w trakcie eksploatacji, gdy w grę wchodzą koszty (TCO).

Informacje

14
 

Tradycyjnie Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych organizuje swoje zgromadzenia w różnych turystycznych miejscowościach w Polsce.

e-mobility było widoczne w halach wystawowych zajmowanych przez pojazdy Daimlera, ale niemiecki koncern podąża własną drogą rozwoju, mając na uwadze potrzeby swoich klientów

Informacje, wiedza, wymiana doświadczeń…

54
 

Tak najkrócej można by scharakteryzować IX Ogólnopolską Konferencję Turystyczno-Transportową, która w połowie listopada br. odbyła się w Krakowie.

Aktualności

16
 

Firma Solaris Bus&Coach SA posiada duże doświadczenie w produkcji autobusów specjalistycznych. W swym portfolio podpoznański producent ma m.in. mobilny salon kosmetyczny, punkt poboru krwi, centrum filmowe, centrum dowodzenia straży pożarnej czy autobusy lotniskowe. Oprócz terminali na lotniskach Solarisy obsługują także ruch pasażerski w portach promowych.

 

Volvo Polska dostarczyło dwanaście miejskich autobusów hybrydowych do Krakowa. To pierwsze przegubowe hybrydy i pierwsze autobusy Volvo w tym mieście. Od dziś te nowoczesne i ekologiczne pojazdy kursują na liniach regularnych.

Rekordowy kontrakt dla MAN-a

 

10 października 2018 r. spółka MAN Trucks&Bus Polska podpisała kontrakt z firmą Mercus-Bus sp. z o.o. na dostawę 100 pojazdów MAN TGE 5.180 w wersji minibus. Zamówione pojazdy to samochody w najdłuższej wersji L5, z kołami bliźniaczymi oraz z silnikiem Diesla BiTurbo 2.0 o mocy 130 kW (177 KM), optymalne do przewozu pasażerskiego.

Polonus, narodowy przewoźnik autokarowy, w sezonie wakacyjnym przewiózł blisko 300 tys. pasażerów. Dodatkowo sprzedaż biletów przez stronę www.pkspolonus.pl wzrosła o ponad 30% w sezonie letnim w porównaniu z rokiem poprzednim. Zostały uruchomione dwie nowe linie krajowe i jedna międzynarodowa, flotę rozbudowano o siedem nowych autokarów. Jednym z najistotniejszych wydarzeń w branży było utworzenie koalicji Polonus Partner, konsolidującej największych polskich przewoźników autokarowych w Polsce. Przez pięć miesięcy funkcjonowania programu pojazdy z logo Polonus Partner przejechały aż 4 mln kilometrów!

9 listopada br. opublikowany został dziewiąty już projekt nowelizacji Ustawy OPTZ. Mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się zdecydowanie bardziej dopracowany niż wszystkie wcześniejsze, nadal wzbudza pewne kontrowersje.

Wybieramy autobusy?

46
 

Autobusami i autokarami podróżujemy obecnie rzadziej po drogach w ruchu miejskim oraz międzymiastowym, odwrotnie niż w przypadku wyjazdów do państw UE. Przewozy pasażerów w komunikacji międzynarodowej wzrosły o ponad 7%.

Wystawy

24
 

Wielu znanych producentów autobusów zapowiadało swą absencję w Hanowerze, mimo to targi IAA 2018 obfitowały w nowości. Elektryczne pojazdy, a zwłaszcza autobusy można było spotkać niemal na każdym kroku.

„Future” w Kielcach

48
 

Prezes zarządu Targów Kielce Andrzej Mochoń zapowiedział 22 premiery i 70 autobusów wystawionych podczas 14. edycji Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego.

Nowości

30
 

Pancerny autobus, jeden z ośmiu na świecie, który został zaprojektowany przez firmę Pulsar Expo. Obecnie Ukraińcy znajdują się na ostatnim etapie jego certyfikacji w UE zgodnie z normą Euro-6.

 

Zwykle końcówka roku, to czas podsumowań i planów na przyszłość.

Reportaż

42
 

W tym roku poprawiliśmy się na MŚ UICR w kat. F, zdobywając srebro drużynowo i brąz indywidualnie.  Złoto w ecodrivingu dzięki bezbłędnej jeździe Zenka Korsaka znowu wróciło do naszego kraju.

Samouczek

47
 

W zestawie pytań egzaminacyjnych na kwalifikację wstępną mogą znaleźć się również takie, które mogą wpłynąć na punktację, a są mniej związane z samym zawodem.

 

Panorama firm

58
 

Obecnie autokary Leo Express kursują w: Czechach, Niemczech, Polsce, na Słowacji, Austrii i na Ukrainie, minibusy w: Czechach, Polsce i na Słowacji, a pociągi w: Czechach, na Słowacji oraz w Polsce.

Eksploatacja

60
 

Postęp w technologii napędów zmienia wizerunek autobusu komunikacji miejskiej tymczasem w obsłudze podwozi autobusowych nadal obowiązują sprawdzone standardy.

Żartem

62
 

Spis 2018

63
 

Prenumerata

64
 

Krzyżówka

66
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...