Spis treści nr 3/2013

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Wywiad

6
 

Rozmowa z Dariuszem Tarnawskim, prezesem zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Osobowych.

Volvo 9500, zaprojektowany na bazie modelu 9700, miał przede wszystkim obsługiwać transport międzymiastowy, ale dotychczas sprzedane egzemplarze były pozycjonowane jako autobusy turystyczne.

Informacje

16
 

Prezydent RP wyróżnił Solange i Krzysztofa Olszewskich Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Pani prezes zarządu Solaris Bus & Coach SA otrzymała również tytuł Damy Roku 2012.

Po 20 kolejnych latach najpopularniejszy i zarazem największy zlot ciężarówek w Polsce właśnie zamyka pewien etap w swojej historii.

Samouczek

18
 

Wakacje, wycieczki, zakazy… Dzisiaj jedynie kilka wybranych zakazów dla autobusów z zakresu testów na prawo jazdy kat. D.

Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Samochodowego Zorganizował konferencję pod tytułem „Regionalny transport drogowy osób – prognoza rozwoju do 2020, możliwość wykorzystania istniejących i przewidywanych atutów”.

10 kwietnia 2013 r. w krakowskim hotelu Galaxy odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Branży Turystyczno-Transportowej pod hasłem „Zasady funkcjonowania podmiotów działających w branży turystyczno-transportowej w sezonie 2013”.

Klub

26
 

Zakończyliśmy wybory do władz SKPT. Spośród zgłoszonych kandydatów na Walne Zgromadzenie SKPT zostali wybrani delegaci.

Sonda

39
 

Będąc patronem medialnym konferencji, skorzystaliśmy z okazji i zapytaliśmy prelegentów, co skłoniło ich do uczestnictwa w kwietniowym spotkaniu…

Nowy silnik Euro-6, nowa konstrukcja przodu i tyłu nadwozia, nowe lusterka wsteczne i mniejsza waga – to tylko niektóre z najważniejszych zmian zapowiadanych dla modeli 9700 i 9900 marki Volvo. 

Technika

43
 

Silniki spełniające normy czystości Euro-6 podlegają znacznie wyższym obciążeniom cieplnym niż jednostki poprzedniej generacji.

Położone na obrzeżach śląskiej aglomeracji, stosunkowo niewielkie miasto zafundowało sobie przestronny i nowoczesny dworzec autobusowy godny metropolii.

Rynek

47
 

W I kwartale 2013 r. fabryki zlokalizowane w Polsce wyeksportowały łącznie 464 autobusy o masie całkowitej powyżej 8 t. To o 43 pojazdy mniej niż przed rokiem (-8,48%).

48
 

W I kwartale 2013 r. odnotowaliśmy spadek aż o 18,1% liczby rejestracji nowych autobusów w Polsce. Krajowi przewoźnicy zakupili łącznie 294 autobusy, poza jednym wszystkie powyżej 3,5 t.

49
 

W I kwartale 2013 r. odnotowaliśmy wzrost o 4,6% liczby pierwszych rejestracji używanych autobusów, które zostały sprowadzone do Polski. Krajowi przewoźnicy sprowadzili łącznie 792 takie pojazdy. Wśród nich znalazło się zaledwie 12 sztuk o DMC poniżej 3,5 t. 

Zakończyła się 19. edycja Międzynarodowych Targów Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB 2013. 

23 i 24 kwietnia br. w Expo Silesia w Sosnowcu spotkali się przedstawiciele producentów autobusów, samorządów, władz, firm transportu publicznego i przewoźników.

Panorama firm

52
 

Biuro Usług Turystycznych Selment z Ełku na rynku przewozów pasażerskich działa od przeszło 20 lat.

Historia

54
 

Nie mogliśmy dotychczas zaprezentować czynnego przegubowego „ogórka”, bo taki fizycznie nie istniał. Jak głosiły plotki, gdzieś zachowało się jedynie podwozie Jelcza 021. Pogłoski były prawdziwe…

Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...