Spis treści nr 02/2019

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Przygotowując bieżące wydanie „PT Busa”, śledziliśmy zapowiedzi producentów autobusów deklarujących udział w kongresie UITP – Sztokholm w dniach 9-12 czerwca br. Prawdopodobnie w szwedzkiej stolicy zostaną zaprezentowane rozwiązania, o których wspominamy w rubryce „Wywiad” poświęconej konferencji Solarisa. 

Wywiad

6
 

Konferencja prasowa Solarisa w Bolechowie

Prezentacja

8
 

Autobus ze standardowym wyposażeniem waży ok. 13,7 tony. W połączeniu z masą całkowitą pojazdu wynoszącą 19,5 t odpowiada to ładowności większej niż sześć ton lub ok. 88 pasażerów.

Grupa DBK została oficjalnym serwispartnerem marki Van Hool, jednego z największych producentów autokarów i autobusów w Europie. To już kolejna autoryzacja związana z naprawą autobusów w naszej sieci serwisowej – dokonujemy również napraw marki VDL Bus&Coach oraz specjalizujemy się w obsłudze serwisowej autobusów Iveco.

Solaris podpisał kolejną umowę na dostawę autobusów elektrycznych na rynek polski. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu zamówił od Solarisa 10 autobusów Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą do ich ładowania.

Targi

19
 

Poznań Motor Show 2019 przyciągnął 146 718 osób, które zobaczyły ekspozycję przygotowaną przez 170 wystawców.

Warsaw Bus 2019

20
 

Elektromobilność oraz wykorzystanie paliw alternatywnych do napędu pojazdów to zagadnienia przewijające w dyskusjach na temat rozwoju transportu towarzyszących wystawie zorganizowanej przez Ptak Warsaw Expo.

Klub

26
 

Czas wakacji i klubowych spotkań

Konkurs

35
 

Najważniejszym powodem naszego spotkania w Radomsku była uroczystość wręczenia tytułu „Najlepsza Stacja Paliwowa Roku – Miejsce Przyjazne Kierowcom 2019” Portowi Radomsko.

Decyzją UICR – Union Internationale des Chauffeurs Routiers i IRU każdy drugi piątek maja, co roku, to Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego. Tym razem spotkaliśmy się w Porcie Radomsko.

Nowości

40
 

Zastąpienie klasycznych lusterek systemem wideo z punktu widzenia aerodynamiki autobusu poruszającego się z prędkością ok. 100 km/h może być bardziej opłacalne niż w przypadku ciężarówki, zazwyczaj nieprzekraczającej 89 km/h.

Sejm 16 maja br. przyjął Ustawę o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Za przyjęciem głosowało 381 posłów, przeciw było 6, wstrzymało się 27 posłów. 

W grudniu ub.r., odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody Certyfikatu Transportu Turystycznego Twardosky 2019. Jak się okazało, zainteresowanie przewoźników było na tyle duże, że już w maju br. odbyło się rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu.

Samouczek

47
 

Wakacje, urlopy i dodatkowe trasy. Kilka pytań z zakresu czasu jazdy/pracy z egzaminu na kwalifikację wstępną związanych z tym tematem.

Kontrole

48
 

W myśl przepisów od 15 czerwca 2019 r. we wszystkich nowych pojazdach realizujących usługi transportowe osób i rzeczy na terenie Unii Europejskiej będą musiały się znaleźć inteligentne tachografy.

Bezpieczeństwo

50
 

W kwietniu br., w Krakowie miała miejsce II konferencja dotycząca bezpieczeństwa pasażerów komunikacji publicznej „Bezpieczny Pojazd – Bezpieczny Pasażer”.

Kulisy transportu

52
 

Model z roku 2001 – International 3800 wyposażony jest w fordowski silnik Diesla V8 o poj. 7,3 l i mocy 142 kW (193 KM) oraz w automatyczną 4-biegową skrzynię biegów Allison AT 545 RM.

Żartem

55
 

Prenumerata

56
 

Krzyżówka

58
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...