Spis treści nr 04/2019

Życzenia od redakcji

 

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

 Posypały się nagrody i wyróżnienia przyznawane cyklicznie produktom z branży autobusowej. Ten urodzaj zawdzięczamy Busworld, jednej z największych światowych wystaw poświęconych wyłącznie autobusom. Grono specjalistów wchodzących w skład jury Busworld przeprowadza testy autobusów wystawionych do konkursu, którego rezultaty ogłaszane są na gali nagród. Prezentujemy je w rubryce „Wystawy”, gdzie przeczytacie również o innych wyróżnieniach, takich jak tytuł „Coach of the Year” przyznawany co dwa lata. Rozwój „electromobility” był wyraźnie widoczny na belgijskiej wystawie. Większość wystawców zademonstrowała swój elektryczny pojazd. Chińskich producentów nie zrażają cła i coraz śmielej poczynają sobie w Europie, a niedługo już w Polsce – o tym także w „Wystawach”.

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera BUS-a” z Rafałem Markiem, wiceprezesem Krakowskiej Izby Turystyki, organizatora konkursu Certyfikatu Transportu Turystycznego Twardosky

Prezentacja

8
 

Manewrowanie prezentowanym Ulyso T jest wyjątkowo łatwe i bardzo przyjemne, gdyż został on wyposażony m.in. w ZF EcoLife, czyli automatyczną skrzynię biegów z klasycznym hydrokinetycznym sprzęgłem oraz tłumikiem drgań skrętnych.

Komunikaty

Informacje PSPA

15
 

Aktualności

16
 

Grzegorz Zięba, kierowca MPK Kraków 10 września 2019 roku ok. godz. 18 uratował zdrowie, a może nawet życie osób przechodzących przez jezdnię. 

Wielkie wydarzenie w historii niskopodłogowego autobusu Citaro: Mercedes-Benz dostarczył 55 555. egzemplarz miejskiego autobusu z odnoszącej sukcesy serii. Jubileuszowy autobus to całkowicie elektryczny, bezemisyjny eCitaro, który będzie jeździł po szwedzkich drogach w spółce Bergkvarabuss AB, w portowym mieście Trelleborg.

Pierwsze autobusy elektryczne Solaris Urbino electric, które MPK Poznań zamówiło w grudniu minionego roku, zostały dziś uroczyście włączone do regularnego ruchu liniowego. W inauguracji nowych pojazdów udział wzięli m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK Poznań, oraz Javier Calleja, prezes zarządu firmy Solaris Bus&Coach SA.

Volvo Buses dostarczy operatorowi transportu miejskiego Transdev w szwedzkim mieście Gothenburg 157 najnowszych przegubowych autobusów elektrycznych Volvo 7900 Electric Articulated. To największe jak dotąd pojedyncze zamówienie na autobusy elektryczne w Europie. Wszystkie zostaną wyprodukowane w Polsce – we wrocławskiej fabryce Volvo. Dostawy rozpoczną się w 2020 r.

Nowości

 

Grupa, którą tworzy MAN, Scania, Volkswagen Caminhôes e Ônibus oraz RiO, wykazuje rosnące z roku na rok obroty, planuje zainwestować w electromobility miliard euro do 2025 r.

 

Technika

22
 

Manewrowanie Neoplanami na suchej nawierzchni uwydatniło ich kierowalność, a także zachowanie nadwozia pod wpływem siły odśrodkowej.

Trwa druga tura dofinansowania linii autobusowych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Problem w tym, że zainteresowanie jest jeszcze mniejsze niż za pierwszym razem…

 

Temat przewozów wykonywanych pojazdami konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewozu powyżej siedmiu i nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą niemal całkowicie zdominował panel dyskusyjny Zgromadzenia Ogólnego PSPA.

O tym, jak szybko za każdym razem „dojeżdżamy” do końca roku nie muszę nikogo uświadamiać.

Wystawy

36
 

Tym razem to electromobility zdominowało stoiska wystawiennicze. Prawie każdy wystawca prezentujący się wewnątrz lub poza halami Brussels Expo miał do zaoferowania autobus z elektrycznym układem napędowym.

Samouczek

49
 

W zestawie pytań egzaminacyjnych na kwalifikację wstępną znajdują się przede wszystkim takie, które powinien raczej znać każdy kierowca autobusu.

W dniach 3-5 grudnia br. w Krakowie miało miejsce Travel Meetings Krakow Malopolska #TMKM2019wydarzenie skierowane do szerokiego grona branży turystycznej.

III Forum Zarządców Dworców Autobusowych

52
 

Wśród tematów poruszanych podczas forum znalazły się m.in.: dworcowa obsługa osób niepełnosprawnych, cyberbezpieczeństwo na dworcach autobusowych czy obsługa przewoźników międzynarodowych.

Żartem

54
 

Spis 2019

55
 

Prenumerata

56
 

Krzyżówka

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...