Spis treści nr 4/2013

Humor

 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Rozmowa z Rafałem Pieniakiem, prezesem zarządu PKS „Sokołów” w Sokołowie Podlaskim SA.

Biturbo w układzie doładowania jest źródłem ponadprzeciętnej elastyczności silnika i niskiego zużycia paliwa.

Aktualności

16
 

Informacje

24
 

To pierwszy bus dostępny z silnikami spełniającymi nadchodzącą normę emisji spalin Euro-6. Wysoka efektywność układu napędowego nowego Sprintera pozwala szacować średnie zużycie paliwa na poziomie ok. 6,3 l/100 km, co odpowiada emisji CO2 na poziomie 165 g/km.

Firma Scania Deutschland Österreich rozszerzyła ofertę swoich produktów o trzyosiowe autokary belgijskiej firmy Van Hool. To kontynuacja współpracy obu producentów, która została wcześniej zapoczątkowana na rynku skandynawskim.

14 szt. nowych autokarów marki Setra zasili flotę opolskiej firmy Sindbad, w tym także pierwsze w naszym kraju egzemplarze z najnowszej rodziny – ComfortClass 500. To ich eksploatacyjna premiera i jednocześnie świetny prezent na 30-lecie przewoźnika.

O kolejne 25 nowych autobusów wzbogaci się MPK Poznań Sp. z o.o. W publicznej kasie wolnych środków obecnie coraz mniej – zdecydowano się zatem na odnowę taboru poprzez dzierżawę pojazdów. 

Aż sześć długich lat zabrało holenderskiemu koncernowi opracowanie przegubowego wariantu dla miejskiej rodziny Citea. Teraz – wraz z wdrożeniem silników Euro-6 – na europejskie drogi wyjadą dwie nowe konstrukcje VDL: SLFA-180 i SLFA-187.

Podczas 60. Światowego Kongresu UITP włoski koncern Iveco Bus zaprezentował po raz pierwszy swój najnowszy miejski autobus Urbanway 12 z silnikiem Euro-6, który zastąpi w ofercie dotychczasową, doskonale znaną rodzinę Citelis. 

4 lipca br. w Klagenfurcie odbył się debiut elektrycznego autobusu Solaris Urbino 8,9 LE electric. Jest to pierwszy zrealizowany kontrakt polskiej firmy na dostawę tych wysoce innowacyjnych i całkowicie bezemisyjnych pojazdów.

Tuż przed ostatnim Trakerskim Spotkaniem w Krakowie, 14 czerwca br. w hotelu Swing miało miejsce Walne Zgromadzenie delegatów Stowarzyszenia Klub Polskiego Trakera, którego zadaniem było wybrać nowe władze naszej organizacji.

Reportaż

46
 

Miasto czyste, bez spalin i ciche, gdzie można rozmawiać na ulicy i nie zamykać okien. Autobus ekologiczny i funkcjonalny, dynamiczny i ekonomiczny, nowoczesny i bezawaryjny... Jak połączyć te wszystkie zalety?

47
 

W dniach 14-23 maja br. krakowski oddział firmy Mobilis testował bardzo nietypowy autobus: model SOR NB18 City.

Targi Kielce we wrześniu już po raz jedenasty zapraszają na Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TransExpo. Wiemy już, kogo na pewno nie zabraknie.

Nowości

48
 

Opony autobusowe otwierają nowy rozdział produkcji Continentala.Conti CityPlus HA3 jest pierwsza opona przeznaczoną dla autobusów międzymiastowych.  

Panorama firm

54
 

Przedsiębiorstwo Turystyczno-Transportowe Ilona i Józef Machura swoją działalność rozpoczęło blisko ćwierć wieku temu, bo firma zarejestrowana została w 1989 r. De facto 1 kwietnia...

Kulisy transportu

56
 

Spółka Feniks V Sp. z o.o. to nowy twór w środowisku przewoźników na Śląsku. Wygląda to tak na pierwszy rzut oka...

Prenumerata

57
 

Żartem

58
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...