Spis treści nr 02/2017 Zamów numer

Spis treści

 

Zasady konkursowe pozostają bez zmian. Tak więc ciężarówka zgłaszana przez głosujących musi spełniać kilka warunków. Musi mieć powyżej 6 ton DMC, a także powinna znajdować się w sprzedaży w Polsce w roku 2016.

Od redakcji

5
 

 Najpierw likwidacja „dżungli” w Calais, a potem terrorystyczny atak w Belinie w drastyczny sposób zwróciły uwagę na sprawy dotąd bagatelizowane lub traktowane  mimochodem. Czyli na bezpieczeństwo w transporcie, niezwiązane jednak bezpośrednio z samą jazdą samochodem. Zdajemy sobie sprawę, że ani jeden, ani dziesięć artykułów nie rozwiąże tego problemu, ale w tym wydaniu musieliśmy poświęcić więcej niż zwykle miejsca na tę tematykę. Kilka tekstów wiąże się wprost z bezpieczeństwem, inne zaś pokazują, co działo się w Calais, jak reagowaliśmy na wieść o morderstwie Łukasza Urbana.

Spis treści

6
 

Humor

7
 

Wywiad

8
 

Rozmowa z Dave’em Duncanem organizatorem zbiórki pieniędzy dla zamordowanego Łukasza Urbana

Aktualności

9
 

W siedzibie Firmy Wanicki, autoryzowanego dealera DAF w Mogilanach koło Krakowa, firma BATIM odebrała osiem ciągników siodłowych DAF XF 460 FT SSC. Są to pierwsze pojazdy DAF we flocie firmy, która składa się z 400 ciężarówek.

Firma DAF Trucks otrzymała trzy prestiżowe nagrody na niedawnej ceremonii wręczenia nagród flotowych „2016 Commercial Fleet Awards”: razem z nagrodą DAF Trucks jako najlepszego producenta ciężarówek flotowych roku („Truck Fleet Manufacturer of the Year”) seria ciężarówek DAF LF została uznana za najlepsze miejskie samochody dostawcze („Best Urban Delivery Truck”), a seria DAF CF wygrała w kategorii najlepszych samochodów dystrybucyjnych („Best Distribution Truck”). To już drugi rok z rzędu, w którym DAF Trucks wygrywa nagrodę ˮCommercial Fleet Award” zarówno za serię LF, jak i producenta ciężarówek flotowych roku.

Doskonała passa Ducato dalej trwa: po raz dziesiąty z kolei zdobył, pokonując ważnych konkurentów, prestiżowy tytuł „Najlepsza baza pod zabudowy kamperowe 2017", przyznany przez Czytelników „Promobil", niemieckiego magazynu branżowego, który od ponad 25 lat stanowi rodzaj barometru mierzącego trendy w branży kamperów.

Sava Tires z rodziny Goodyear wprowadza na rynek oponę na osie wleczone do naczep i przyczep Sava Cargo 4 HL, umożliwiającą zwiększenie ładowności użytkowej

Prezentacja

16
 

Nowa generacja pojazdów marki Scania jest efektem konsekwentnego rozwoju znanej konstrukcji, ale w najnowszym projekcie pojawiło się także zapomniane rozwiązanie, które zadebiutowało 20 lat temu

Pomiar zużycia paliwa ciągników Scania R 730 i S 730 został wykonany z wykorzystaniem tej samej specjalnej naczepy marki Krone.

Po zamachu na berliński jarmark bożonarodzeniowy spedytorzy ostrzegają przed „niebezpiecznymi” ciężarówkami. Kierowcy stają się często obiektami ataków przemocy.

Aby chronić kierowców przed napaściami i włamaniami do kabin, DAF jako pierwsza firma w branży opracowała nocny zamek do drzwi, który można łatwo i szybko  zamontować w każdym modelu DAF XF.

Paweł Heród, dyrektor krakowskiego oddziału Hellmann Worldwide Logistic Polska

Wypowiedź prezesa ZMPD Jana Buczka

Z uwagi na charakter wykonywanej pracy przez kierowcę zawodowego ta grupa osób jest bardziej narażona na niebezpieczeństwa wynikające m.in. z przewozu towarów.

 

Zdaniem kierowców

30
 

O „dżungli” w Calais powstał reportaż telewizyjny, za który autor – Wojciech Bojanowski wraz z zespołem TVN24 otrzymał wyjątkową w świecie dziennikarstwa nagrodę „Grand Press 2016”.

Samouczek 26

26
 

Kolejna partia pytań podchwytliwych w testach na kwalifikację wstępną. Dziś z zakresu BRD.

Pisaliśmy już o najważniejszych albo o najbardziej widocznych nowościach na wystawie w Hanowerze. Jednak trochę w cieniu za nimi było mnóstwo równie istotnych, ale mniej nagłaśnianych rozwiązań i eksponatów.

Vademecum

38
 

Od samego początku obowiązywania Konwencji TIR przyjęta została naczelna zasada, według której kwestią najbardziej istotną jest uproszczenie do niezbędnego minimum procedur.

Nowości

41
 

Uruchomienie europejskiego systemu nawigacji satelitarnej było wydarzeniem długo oczekiwanym m.in. przez producentów pojazdów użytkowych oferujących rozwiązania wspomagające funkcjonowanie i wydajność transportu drogowego.

Właśnie w takich okolicznościach znalazł się nasz klubowy kolega, śp. Łukasz Urban (SKPT 2073), który zginął w uprowadzonej przez terrorystę ciężarówce taranującej bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie.

Uwaga! Podczas Motor Show w Poznaniu w sobotę, 8 kwietnia odbędzie się pierwszy z konkursów organizowanych dla kierowców.

Sklepik

47
 

Minitest

48
 

Wraz z ostatnią zmianą przepisów o emisji spalin (Euro-6 C) furgonetki przeszły pewien upgrade i była okazja, by zmiany w silnikach połączyć z innymi. I dlatego OM651 jest teraz instalowany w Sprinterach z wyższą mocą.

Panorama

52
 

Właściciele nie zdecydowali się na wybór jednej konkretnej marki i dlatego w ich taborze znajdujemy: DAF-y, Scanie, „Renówki”, MAN-y i Iveco Stralisy.

Przejmowanie ciągnika czy samochodu jest cykliczną czynnością, na którą napotykają przede wszystkim nowi kierowcy w firmie.

ADR

59
 

Umowa Europejska ADR dopuszcza stosowanie trzech sposobów przewozu towarów niebezpiecznych: w sztukach przesyłki, w cysternach oraz luzem.

Eksploatacja

60
 

Filtr cząstek stałych to jeden z komponentów układu oczyszczania spalin podlegający okresowej regeneracji, a następnie wymianie.

Technika

62
 

Ułożenie ładunku ma duży wpływ na tzw. rozkład mas pojazdu ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Traker miesiąca

64
 

Marek Mróz od samego początku swojej kariery zawodowej, czyli od roku 1987, zatrudniony jest w firmie Litwiński – Transport-Sprzęt-Budownictwo.

Tuning

66
 

DAF rocznik 2015 o mocy 460 KM jest doskonale znany wszystkim miłośnikom tuningu, gdyż był już m.in. dwa razy prezentowany na Master Trucku, a w zeszłym roku wystawiono go w ramach poznańskich targów Motor Show Truck.

Historia

68
 

To drugi z zabytkowych, militarnych pojazdów będących własnością Mariusza Lewina. O Starze 66 pisaliśmy w listopadowym wydaniu „PT” w ubiegłym roku.

Żartem

70
 

Horoskop

72
 

Prenumerata

74
 

Giełda

Eurotax

76
 

Ogłoszenia

77
 

Krzyżówka

82
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...