Spis treści nr 03/2017 Zamów numer

Życzenia

 

Z okazji Dnia Kobiet
Życzymy tysiącom Pań pracujących w transporcie
oraz setkom
tysięcy związanym z nim pośrednio
szczęścia, uśmiechu
i pogody ducha
Redakcja

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od Redakcji

5
 

Jak co roku, w marcu podsumowujemy wyniki sprzedaży ciężarówek w Polsce. I, szczerze mówiąc, mamy tu pewne wątpliwości. Bo z jednej strony po raz kolejny sprzedaż wzrosła, nawet mocno, i osiągnęliśmy rekordowe wyniki. To cieszy, bo potwierdza rozwój branży transportu drogowego. Ale z drugiej strony jesteśmy zewsząd atakowani informacjami o kolejnych kłodach, które albo już są rzucane pod nogi naszego transportu, albo zapowiadane są na niedaleką przyszłość. Nie trzeba wymieniać szczegółowo: brak kierowców, protekcjonizm, zmiany przepisów w krajach starej Unii itd. Dlatego informacje o rosnących zakupach nowych pojazdów kłócą się trochę z całą resztą doniesień z rynku. Trudno zdobyć gdzieś mądre, racjonalne wytłumaczenie tej sprzeczności. Jedni mówią – nieuzasadniony optymizm w zakupach ciągników, inni nawołują do ostrzejszej walki o polski transport w Europie. Jak to rozsądzić? Na razie zerknijcie na wykresy z podziałem rynku…

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Beatą Trochymiak, pomysłodawczynią i organizatorką Forum Kobiet w Logistyce, autorką wyróżnienia „Kobieta w Logistyce Roku”, wydawcą portalu pracujwlogistyce.pl

Aktualności

8
 

W styczniu br. ogłoszono wyniki dorocznego konkursu o tytuł „Renault Trucks Dealer of the Year w Polsce”.

Rosyjska firma „Magistral”, obsługująca naftowe pola Syberii, od pięciu lat zajmuje się transportem wyposażenia niezbędnego przy poszukiwaniu ropy na dalekiej Syberii.

Ford uruchamia warty wiele milionów funtów projekt, który ma poprawić jakość powietrza w Londynie. Projekt ten zbiega się w czasie z realizacją planu elektryfikacji, który zakłada wprowadzenie na rynek w ciągu najbliższych pięciu lat trzynastu nowych, globalnych samochodów elektrycznych.

W ub. roku Goodyear kontynuował utrzymywanie ciężarówek w ruchu dzięki sprawnemu funkcjonowaniu usługi pomocy drogowej pod nazwą ServiceLine24h

Bazą XP nowego modelu Stralisa jest układ napędowy z silnikiem o ponadprzeciętnej elastyczności, a także aerodynamiczne nadwozie, którego własności są zasługą m.in. kształtu dachu kabiny.

Naczepa Curtain Master marki Wielton, której premiera odbyła się na ostatnich targach IAA w Hanowerze należy do produktów nowej generacji.

Ubiegłoroczne wyniki sprzedaży nowych samochodów ciężarowych są rekordowe – tyle nie było nigdy!

Jak w bardzo dobrym dla transportu roku 2016 wypadła firma MAN Truck & Bus Polska? Tego dowiedzieliśmy się w wagonie konferencyjnym Intercity, jadącym z Warszawy do Krakowa…

Osiągnięte wyniki, nadzwyczaj duża dynamika sprzedaży, większe udziały rynkowe umocniły pozycję marki Schmitz Cargobull na polskim rynku.

Nagroda CITOY („China International Truck  of the Year”) dla samochodu Auman EST zwróciła uwagę na zmiany, jakie dokonują się na tamtejszym rynku samochodów użytkowych.

Informacje

32
 

Firma WebEye jest jednym z operatorów deklaracji płatniczych pośredniczących pomiędzy firmą transportową a węgierskim operatorem usług poboru myta (NTPS).

41
 

Firma Kässbohrer wyróżnia się na tle konkurencyjnych przedsiębiorstw europejskich produkujących przyczepy do ciągników siodłowych szeroką ofertą produktów.

Do co najmniej kilkunastu wypadków drogowych doszło tej zimy w naszym kraju z powodu spadającego z naczep pojazdów ciężarowych śniegu i lodu.

Scania dysponuje szeroką gamą pojazdów o napędach alternatywnych, a także konwencjonalnych, które po ostatnich modyfikacjach uzyskały wyższą sprawność spalania.

Kontrole

34
 

Zgodnie z ustawą w miejsce obecnych Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej została powołana Krajowa Administracja Skarbowa. Stosowne przepisy weszły w życie 1 marca br.

Przypadkowo napotkana przez nas kontrola ciągnika siodłowego prowadzona w warsztacie serwisowym na zlecenie inspektorów ITD miała przykre zakończenie dla rumuńskiego kierowcy.

Szkoły

36
 

Po bardzo wielu petycjach, rozmowach i prośbach na razie udało się przywrócić klasy o profilu kierowca – mechanik. Można by rzec – super. Jednak nie do końca.

Pierwszy z konkursów, w jakim mogą się zmierzyć tak kierowcy zawodowi, jak i amatorzy, to „Młode Wilki”.

Vantest

48
 

Tym razem zderzyliśmy ze sobą samochody: Citroën Jumpy, Fiat Talento, Mercedes-Benz Vito, Renault Trafic i VW T6. Pojechaliśmy nimi w trasę ok. 700-km Warszawa – Hrubieszów – Warszawa.

Kulisy transportu

54
 

12 wyjątkowych kobiet, 12 miesięcy, 1 cel – to projekt charytatywny Grupy DBK, który jeszcze trwa. Przedmiotem akcji jest sprzedaż kalendarza „Szpilki w transporcie”,

Klaudia Bomba od 4 lat pomaga w prowadzeniu rodzinnej firmy Tomex-Trans z Nowego Sącza zajmując się reklamą i marketingiem oraz ogólną wizualizacją firmy.

Już od ładnych paru lat obecność pań w środowisku transportowym nie dziwi nikogo. Korzystając z ich marcowego święta, zapytaliśmy więc same zainteresowane, jak na co dzień odnajdują się w zawodowej rzeczywistości.

Traker miesiąca

60
 

Bronisław Robak z zawodu jest odlewnikiem modelarzem. Jednak od początku nie wyobrażał sobie pracy w hucie, bo kierownica i motoryzacja pociągały go niemal od dziecka.

Panorama firm

62
 

Firma ma podpisanych ok. 50-60% stałych zleceń, choć jak zaznacza szef, pojęcie „zlecenie stałe” już dawno przeszło do lamusa, bo o wszystkim decyduje aktualna cena frachtu.

Traker radzi

66
 

Przekazywanie naczepy wydaje się zasadniczo łatwiejszą czynnością niż przekazywanie ciągnika, ale wcale tak nie jest. To właśnie przy tej czynności dochodzi do wielu nieporozumień i często pojawiają się niejasności.

Technika

68
 

Nazwa ta kojarzy się m.in. z intensywnym zapachem towarzyszącym tankowaniu bezbarwnego roztworu niezbędnego do prawidłowej pracy układu oczyszczania spalin.

69
 

Kolejna partia pytań podchwytliwych w testach na kwalifikację wstępną.

Tuning

70
 

Motyw został zaczerpnięty z filmu „Tron – Dziedzictwo” w reżyserii Josepha Kosinskiego, który jest kontynuacją obrazu „Tron” Stevena Lisbergera nakręconego w roku 1982.

Żartem

72
 

Giełda

Eurotax

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...